bokono.pl
Deska do krojenia - jak prawidłowo ją konserwować i o nią dbać?
Deska do krojenia - jak prawidłowo ją konserwować i o nią dbać?

Czyszczenie deski do krojenia – zawsze po każdym użyciu

Czysta deska do krojenia to podstawa higieny w kuchni. Po każdym użyciu, niezależnie od tego, czy kroiło się na niej warzywa, mięso czy sery, powinna być dokładnie myta. Najlepszym sposobem jest użycie ciepłej wody i łagodnego środka myjącego. Ważne, aby po umyciu deski, szczególnie tych drewnianych, nie pozostawiać jej zanurzonej w wodzie. Może to spowodować jej odkształcenie i skrócenie żywotności. Ostatnim etapem jest dokładne wytarcie deski do sucha, co zapobiega gromadzeniu się pleśni i bakterii.

Olejowanie i impregnacja deski do krojenia – najważniejsze informacje

Olejowanie deski do krojenia, szczególnie wykonanej z drewna, to kluczowy krok w jej pielęgnacji. Proces ten nie tylko chroni drewno przed uszkodzeniami i wysychaniem, ale również pomaga zachować jego naturalny wygląd. Do olejowania najlepiej użyć oleju mineralnego przeznaczonego do kontaktu z żywnością lub specjalnego oleju do desek. Aplikację wykonuj regularnie, co kilka miesięcy, równomiernie rozprowadzając olej na całej powierzchni deski, włączając w to jej krawędzie i brzegi. Po nałożeniu oleju pozostaw deskę do całkowitego wyschnięcia, co zapewni najlepsze efekty.

Kolejną czynnością, którą warto wykonać po każdym olejowaniu, jest impregnacja, która pomaga w ochronie drewna przed wilgocią, zabrudzeniami i bakteriami. Oprócz regularnego olejowania zastosuj na przykład wosk pszczeli lub mieszankę wosku z olejem mineralnym. Wosk nałóż cienką warstwą, a następnie wypoleruj, co stworzy dodatkową barierę ochronną na powierzchni deski do krojenia. Regularna impregnacja nie tylko przedłuży żywotność, ale również ułatwi codzienne użytkowanie.

deska do krojenia warzyw

Dezynfekcja – naturalne sposoby na utrzymanie higieny

Regularne czyszczenie, olejowanie i impregnacja to jedno, ale obowiązkowo trzeba też taką deskę kuchenną dezynfekować. Zwłaszcza po krojeniu surowego mięsa, ryb czy drobiu. Jednym z najprostszych i najbardziej ekologicznych sposobów dezynfekcji jest użycie roztworu octu. Ocet, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, skutecznie eliminuje bakterie. Wystarczy przygotować roztwór z równych części octu i wody, spryskać lub nanieść go na deskę, pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą.

Innym naturalnym rozwiązaniem jest użycie soku z cytryny. Kwas cytrynowy działa antybakteryjnie i odświeżająco. Instrukcja postępowania jest podobna jak wyżej. Wystarczy przepołowić cytrynę i wetrzeć jej sok w powierzchnię deski, pozostawić na kilka minut, a potem spłukać. Można również posypać deskę gruboziarnistą solą, a następnie użyć połówki cytryny jako "gąbki" do szorowania deski, co dodatkowo pomaga w usunięciu zapachów.

Mycie deski do krojenia w zmywarce – tak czy nie?

Na koniec jeszcze zostawiliśmy odpowiedź na pytanie, czy deskę do krojenia można myć w zmywarce. Otóż kwestia ta budzi wiele dyskusji. Wiele zależy od materiału, z którego wykonana jest deska. W przypadku plastikowych desek zazwyczaj dopuszcza się mycie automatyczne, ponieważ materiał ten jest odporny na wysoką temperaturę i wilgoć. Zmywarka może skutecznie oczyścić i zdezynfekować deski plastikowe, eliminując bakterie oraz resztki żywności.

Jednakże w przypadku desek drewnianych sytuacja jest zupełnie inna. Wysoka temperatura i długi kontakt z wodą w zmywarce mogą powodować pękanie, wyginanie lub inne uszkodzenia drewna. Ponadto detergenty stosowane w zmywarkach mogą być zbyt agresywne dla delikatniejszego drewna. Zaleca się więc mycie ręczne, zwracając dużą uwagę na dokładnie osuszenie całej powierzchni na koniec.

Nie czekaj dłużej, tylko zastosuj się do naszych wskazówek! Szybko się przekonasz, że były naprawdę pomocne! Powodzenia!

 [product id="27621, 24833, 25822, 26785, 23862, 24839"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium