Krótka historia nalewki
W Polsce nalewki pojawiły się w XVI wieku za sprawą Henryka Walezego. W tamtym okresie ogromną popularnością cieszyło się spożywanie miodów pitnych oraz innych trunków. Warto dodać, że wówczas na ziemiach polskich pojawił się także “krupnik”, który o dziwo nie był zupą. Z biegiem czasu w domowych apteczkach zaczęło pojawiać się coraz więcej leczniczych napoi, których działanie było nieocenione, a receptury przez wiele lat były owiane tajemnicą. Od tamtego czasu ten rodzaj trunku stał się w znacznym stopniu produktem polskim.
Nalewka to wyjątkowy owocowy, kwiatowy lub ziołowy wyciąg o mocy do nawet 70% zawartości alkoholu. Jeśli chodzi o smak i rodzaj nalewek, to jest ich naprawdę ogromna ilość, wszystko zależy od kubków smakowych osoby, która ją przygotowuje. Nie da się jednak ukryć, że aby docenić zarówno smak, jak i aromat nalewki niezbędna jest jej stosowna oprawa i odpowiedni sposób podania.
Kieliszki do nalewek - jakie wybrać?
Kieliszki do nalewki to modele, które charakteryzują się niewielkim rozmiarem, a dodatkowo posiadają smukłą nóżkę, która służy do trzymania. Czasza kieliszków ma zazwyczaj delikatnie zaokrąglony lub rozkloszowany kształt i niewielką pojemność. Wiele osób twierdzi, że kieliszki do nalewek do miniaturki naczyń do serwowania wina. Jeśli chodzi o serwowanie nalewek, można podawać je także w kieliszkach do wódki osadzonych na nóżce.
Jak dbać o kieliszki?
Niezależnie od tego, jakie naczynia do serwowania alkoholi znajdują się w domowym barku, warto wspomnieć o tym, że należy o nie odpowiednio dbać. Dzięki temu mamy pewność, że będą służyły nam przez długie lata. Z uwagi na to, powinniśmy czyścić je po każdym użyciu i zadbać o odpowiednie przechowywanie. Niestety trzeba pamiętać o tym, że nie każdy model nadaje się do mycia w zmywarce.
Do jakich potraw pasują nalewki?
Wytrawne nalewki pasują idealnie do pikantnych przekąsek. Napoje półwytrawne i półsłodkie można serwować w towarzystwie mięs - wołowiny, wieprzowiny i dziczyzny. Słodkie nalewki są zazwyczaj podawane do deserów - ciast, lodów i sorbetów.
Ziołowe i gorzkie nalewki zazwyczaj są spożywane w celach zdrowotnych lub na poprawę trawienia. W tej drugiej sytuacji mały kieliszek alkoholu warto wypić około pół godziny przed obfitym obiadem.
Karafka do nalewki - niezbędny element uroczystej zastawy stołowej
Kieliszki do likieru i nalewek nie wystarczą do serwowania alkoholi podczas ważnej uroczystości rodzinnej. Z uwagi na to warto mieć w swoim domowym barku karafkę do nalewek, aby uniknąć eksponowania tego trunku w szklanej butelce. Karafki to wyjątkowe, eleganckie i estetyczne naczynia, które powalają na serwowanie napojów w stylowy sposób. W sklepach można znaleźć wiele modeli różniących się od siebie wielkością, pojemnością oraz kształtem. Elegancka i szklana karafka umieszczona na stole podczas uroczystego obiadu w gronie najbliższych doda wytworności przyjęciu. Karafki do nalewek są zazwyczaj prostokątne lub nieco pękate. Jeśli zależy nam na wyjątkowych walorach estetycznych, możemy zainwestować w ozdobną srebrną tacę, na której postawimy karafkę oraz kieliszki. Dzięki temu degustacja będzie o wiele przyjemniejszym doznaniem, nie tylko estetycznym.
Każdy z nas lubi od czasu do czasu zaprosić do swojego domu najbliższą rodzinę lub znajomych. W takiej sytuacji zależy nam, aby jak najlepiej wypaść przed gośćmi. Warto więc wiedzieć jakie elementy powinny znaleźć się w domowym barku na tę wyjątkową okazję.
Poznaj także nasze inne artykuły:
W czym serwować piwo? Poradnik dla piwosza
[product id="10718, 1737, 762, 683, 1615, 1656"]