bokono.pl
Jak urządzić domową spiżarnię? Praktyczny poradnik
Jak urządzić domową spiżarnię? Praktyczny poradnik

Spiżarnia na domowe zapasy – dlaczego warto ją mieć?

Odpowiednio rozplanowana i wyposażona kuchnia to jedno, ale co z przechowywaniem dużych opakowań, zapasów czy przetworów, które wbrew pozorom zajmują naprawdę sporo miejsca? Tutaj z pomocą przychodzi spiżarnia. Bez względu na to, czy przeznaczysz na nią osobne pomieszczenie, komórkę pod schodami czy specjalną wnękę, nie zawiedziesz się.

Mając spiżarnię w domu, nie musisz się obawiać, że nie zmieścisz zgrzewki wody, kartonów mleka czy zapasów mąk i makaronów. Ponadto możesz bez przeszkód produkować własne przetwory – dżemy, soki, ogórki, paprykę, grzyby czy jeszcze inne. To miejsce wprost stworzone do przechowywania słoików. Z domową spiżarnią przechowywanie żywności jest proste. 

Zwróć też uwagę, że zaletą posiadania domowej spiżarni jest to, że dzięki niej nie upychasz rzeczy w kuchennych szafkach i szufladach, a co za tym idzie – łatwiej jest utrzymać porządek. Dobrze się również sprawdzi do przechowywania rzadko używanych sprzętów kuchennych, jak robot planetarny, frytkownica czy sokowirówka.

Jak stworzyć idealne warunki w spiżarni – najważniejsze parametry

Nie ma jednego uniwersalnego projektu spiżarni, bo każdy z nas ma różne potrzeby oraz oczekiwania i inną przestrzeń. Przyjmuje się, że średnio taka spiżarnia liczy od 1,5 do 3 metrów kwadratowych, choć nie zawsze ma kształt idealnego prostopadłościanu.

Pomieszczenie powinno być przede wszystkim zaciemnione i suche, ale zadbaj też o to, by było dobrze wentylowane, by powietrze mogło swobodnie przepływać. Jeśli zaś chodzi o optymalną temperaturę, to tutaj powinna ona wynosić nie więcej niż 15-16°C (bez instalacji grzewczych ani bezpośredniej ekspozycji słonecznej), a wilgotność – 60%. Oczywiście na bieżąco sprawdzaj swoje zapasy i monitoruj, czy któreś produkty się przeterminowały lub nie zepsuły.

Urządzanie spiżarni, czyli meble, pojemniki, kosze i słoiki 

Przechodząc do urządzania domowej spiżarni, nie sposób nie wspomnieć o jej wykończeniu. Zalecane są płytki lub kamień, które nie tylko łatwo utrzymać w czystości, ale też, które dodatkowo ochłodzą wnętrze.

domowa spiżarnia

Istotną kwestią są ponadto maksymalnie funkcjonalne regały. Postaw na gotowe systemy lub zainwestuj w meble na zamówienie – tylko pamiętaj, by półki miały odpowiednią nośność, tak by udźwignęły cięższe zapasy oraz by były wykonane z tworzywa sztucznego lub dobrze zabezpieczonego drewna. Im więcej miejsca do przechowywania, tym lepiej, więc zdecyduj się na zabudowę od podłogi do sufitu.

Co ciekawe, mając spiżarnię w osobnym pomieszczeniu, nie musisz montować zamykanych szafek. Nawet lepiej, gdy nie będą miały one drzwiczek. Natomiast w szufladach umieść specjalne wkłady i sortery, by jak najlepiej zorganizować zawartość.

A w czym przechowywać artykuły spożywcze? Oczywiście dobrze sprawdzą się wszelkie pojemniki otwarte, jak i te w pokrywkami, do tego słoiczki, słoiki i słoje czy wiklinowe kosze, metalowe koszyki oraz stojaki. Zastanów się jeszcze nad etykietami – dzięki nim nie tylko będzie wiadomo, co znajduje się w środku, ale również wprowadzisz wizualną harmonię w spiżarni.

Dodatkowo też pogrupuj wszystko i wyznacz konkretne strefy, tak by w jednym miejscu trzymać na przykład owoce i warzywa, w kolejnym produkty mleczne, jeszcze w innym produkty zbożowe oraz przetwory. Jeśli zaś chcesz w spiżarni mieć również kuchenne środki myjące, to oddziel je od żywności.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć ci powodzenia w urządzaniu domowej spiżarni!

 [product id="25563, 25561, 25555"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium