Właściwości mrożonych owoców, czyli dlaczego warto je jeść?
Zanim skupimy się na wykorzystaniu mrożonych owoców do różnego typu dań, sprawdzimy najpierw, dlaczego w ogóle warto je jeść. A jak się okazuje – naprawdę warto. Otóż owoce są poddane mrożeniu w ciągu kilku godzin od zebrania ich z krzewu lub drzewa. To sprawia, że zachowują one pełnię wartości odżywczych.
Dodatkowo są już oczyszczone i pozbawione niejadalnych elementów, na przykład szypułek czy pestek, oraz podzielone na kawałki, jak choćby w przypadku mango i ananasa. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na przygotowanie owoców, tylko od razu możemy wrzucić je go garnka, blendera czy jeszcze innego urządzenia.
Szczególnie polecane jest korzystanie z owoców mrożonych zimą i wiosną. Mają one wręcz więcej witamin i składników mineralnych niż owoce znajdujące się na sklepowych półkach. Jak widać, przewyższają one wówczas swoje świeże odpowiedniki. Oczywiście chodzi o mrożone owoce bez cukru oraz innych zbędnych dodatków. Zawsze zatem sprawdzajmy dokładnie etykietę ze składem.
Mrożone owoce – jak je wykorzystać?
Wiemy już wszystko o właściwościach mrożonych owoców, więc teraz możemy przejść do gotowania. W jakich przepisach najlepiej sprawdzą się mrożonki? Przygotowaliśmy cztery propozycje – wszystkie są nie tylko smaczne, ale i proste oraz szybkie w przygotowaniu.
Owoce pod kruszonką
Mrożone owoce – maliny, truskawki, śliwki, borówki, gruszki – idealnie nadają się do ciasta. Co ważne, musimy je wcześniej rozmrozić w lodówce lub w temperaturze pokojowej i odsączyć nadmiar wody.
I tak dwie szklanki wybranych owoców rozkładamy w posmarowanym olejem naczyniu żaroodpornym. Na wierzch kładziemy zaś grudkową kruszonkę, którą uzyskamy po wymieszaniu i roztarciu w palcach szklanki mąki, połowy szklanki cukru i połowy pokrojonej kostki masła. Całość pieczemy około 20 minut w 180 stopniach.
Sorbet truskawkowy i nie tylko
W sezonie wiosenno-letnim kochamy lody, ale wcale nie musimy ich kupować. Możemy przygotować je w swoim domu – z mrożonymi owocami w roli głównej. A zatem jak zrobić sorbet?
Niezbędne są trzy składniki – pół kilograma dowolnych mrożonek (truskawek, malin czy jagód), 100 ml wody i syrop daktylowy bądź miód – które miksujemy na gładko, przelewamy do pojemniczków (świetne są specjalne foremki do lodów na patyku) i wkładamy do zamrażarki.
Inną opcją jest zblendowanie szklanki mrożonych borówek z dwoma schłodzonymi banami i ewentualnie dosłodzenie ich miodem bądź innych słodzidłem.
Zapiekana owsianka z owocami
Owsiankę z owocami najczęściej jemy na śniadanie. A może tak, zamiast po prostu zalewać ją gorącą wodą lub mlekiem, włożyć do piekarnika? Do miski wlewamy ⅓ szklanki maślanki i tyle samo mleka, wsypujemy ¾ szklanki płatków owsianych, łyżeczkę cukru i szklankę wybranych mrożonych owoców, na przykład wiśni, malin albo truskawek. Po dokładnym wymieszaniu przekładamy do naczynia żaroodpornego i zapiekamy 30 minut. Taka owsianka jest naprawdę pyszna!
Placki z mrożonymi jagodami
Na koniec mamy jeszcze jeden błyskawiczny przepis. Mianowicie chodzi o puszyste placki. Do ich przygotowania potrzebujemy 200 gramów jogurtu naturalnego, ¾ szklanki mąki orkiszowej jasnej, jajko, pół szklanki mleka, ⅓ łyżeczki kurkumy, czubatą łyżkę płynnego miodu oraz oliwę do smażenia. Jeśli zaś chodzi o owocową wkładkę, to polecamy szczególnie jagody albo borówki.
Wystarczy zmieszać jogurt, mleko, miód, kurkumę i żółtko, a z białka jaja ubić pianę. Następnie do ciasta wsypujemy mąkę, dokładnie mieszamy i dodajemy ubite białko. Teraz zostaje usmażenie placków na rozgrzanej patelni – nakładamy łyżką porcję masy, wciskamy do środka kilka mrożonych jagód, a całość przykrywamy kolejną łyżką masy. Smażymy z dwóch stron do zarumienienia i gotowe.
Jak widać, owoce mrożone są pełne wartości odżywczych, a przy tym można przygotować je na wiele sposobów. Poza wyżej opisanymi doskonale sprawdzą się w koktajlach i galaretkach. Który z naszych przepisów wykorzystasz w pierwszej kolejności? Smacznego!
[product id="27144, 27136, 1762"]