Purée ziemniaczane – co to znaczy?
Purée ziemniaczane to nic innego jak zmielone, utłuczone lub przetarte ziemniaki z kilkoma składnikami. Przypominają one miazgę, pastę bądź gęsty krem o jednolitej konsystencji, pozbawionej grudek. Co ważne, do przygotowania purée wcześniej ugotuj ziemniaki.
Niekiedy problematyczne może być nie tylko samo zrobienie purée, ale też jego pisownia czy wymowa. Okazuje się, że języku polskim dopuszczalna jest zarówno forma purée, jak i piure. Pierwszą wymawiasz pire, a drugą piure, w obu stawiając akcent na ostatnią sylabę.
Jak ugotować ziemniaki na purée i którą odmianę wybierać?
Mogłoby się wydawać, że purée zrobisz z każdych ziemniaków, jednak tak jak zwykle to bywa – niektóre po prostu lepiej się do tego nadają. Przykładem jest choćby szarlotka, do której także wybierasz określoną odmianę jabłek. Wracając do ziemniaków, idealne będą odmiany mączyste, typu B i C, o wysokiej zawartości skrobi, które bardzo łatwo rozgnieciesz do ugotowaniu. Użyj ich nie tylko do purée, ale również do placków ziemniaczanych czy kopytek.
Jak zatem najlepiej ugotować ziemniaki? Przede wszystkim obierz je, wypłucz i zalej zimną wodą, dodając sól dopiero w momencie, gdy już zacznie się gotować. Po piętnastu minutach ziemniaki powinny być miękkie, więc możesz je dokładnie odcedzić (jeśli nie, to gotuj dalej). Zanim przejdziesz do kolejnych etapów, odczekaj dwie minuty, by zdążyły odparować.
Przepis na purée ziemniaczane krok po kroku
Skoro masz już ugotowane ziemniaki, czas na dodatki. W najprostszej wersji na kilogram ziemniaków potrzebujesz dwie łyżki maska i ⅓ szklanki mleka, które uprzednio nieco podgrzej. Stopniowo dodawaj oba składniki i ugniataj oraz mieszaj całość aż do uzyskania gładkiej masy. Opcjonalnie mleko zamień na śmietankę kremówkę 30% lub wymieszaj je pół na pół. Jeśli natomiast lubisz maślany smak, dodaj więcej masła. Pamiętaj, że przygotowywane potrawy mają przede wszystkim smakować, więc każdy metodą prób i błędów dojdzie do idealnych proporcji.
Następnie spróbuj purée i w razie potrzeby dopraw solą, pieprzem i posyp natką pietruszki lub koperkiem. Świetnie nada się też gałka muszkatołowa bądź płatki chilli, a nawet starty parmezan czy serek śmietankowy.
Sam proces ugniatania nie wymaga używania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy już choćby widelec, choć lepiej mieć pod ręką tłuczek albo praskę. Bardzo aksamitną konsystencję uzyskasz z pewnością mikserem bądź blenderem.
Purée ziemniaczane z cebulą i innymi dodatkami – co się nadaje?
Purée ziemniaczane zazwyczaj traktujesz jako dodatek do mięs oraz warzyw? Nic nie stoi na przeszkodzie, by było ono samodzielnym daniem – szczególnie gdy poza ziemniakami znajdą się w nim jeszcze inne składniki. Przepisów na purée ziemniaczane z dodatkami jest naprawdę wiele i każdy powinien bez problemu znaleźć coś dla siebie.
Dodaj na przykład purée ziemniaczane z cebulą karmelizowaną lub ząbkiem czosnku, a jeśli masz wersję z serem, to doskonale pasuje do tego boczek. Ciekawego koloru oraz smaku nada również ugotowana marchewka, którą już na początku miksujesz z ziemniakami, oraz szczypiorek.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości dotyczącego tego, jak zrobić purée ziemniaczane i nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko życzyć udanego gotowania!
[product id="10385, 10345, 20471, 11929, 12992, 25160"]