bokono.pl
Jedzenie sushi z klasą: jak jeść i serwować sushi – przewodnik krok po roku
Jedzenie sushi z klasą: jak jeść i serwować sushi – przewodnik krok po roku

Jak prawidłowo jeść sushi pałeczkami?

Sushi to symbol japońskiego dziedzictwa kulinarnego, doceniany na całym świecie nie tylko za wyjątkowe połączenie smaków, lekkość, ale również za unikalną odsłonę wizualną. Sushi to coś więcej niż tylko posiłek mający zaspokoić głód – to doświadczenie, które łączy sztukę, tradycję i etykietę. Rytuał pełen szacunku dla składników, precyzji przygotowania i sposobu podawania.

Sięgając po sushi, z pewnością od razu masz w głowie – pałeczki. To akcesorium na pierwszy rzut oka może się jednak wydać trudny w obsłudze. Najważniejsza jest praktyka. Gdy już nabierzesz wprawy, posługiwanie się pałeczkami podczas jedzenia sushi będzie dla ciebie naturalne i intuicyjne. 

A jak to robić poprawnie? Oto kilka wskazówek:

  • umieść jedną pałeczkę między kciukiem a palcem wskazującym. Powinna ona leżeć na trzecim (środkowym) zgięciu palca wskazującego, a jej dolny koniec powinien być oparty na zgięciu palca serdecznego. Ta pałeczka pozostaje nieruchoma i służy jako podpora,
  • drugą pałeczkę umieść na górze pierwszej. Powinna ona leżeć na końcu palca kciuka i być podtrzymywana przez koniec palca środkowego i palca serdecznego. To jest pałeczka, którą będziesz poruszać,
  • używaj końca kciuka do kontrolowania ruchów górnej pałeczki. Pełni kluczową funkcję w manewrowaniu pałeczką, pozwalając jej poruszać się w górę i w dół,
  • palcem środkowym i serdecznym kontrolujesz ruch górnej pałeczki. Dzięki nim łapiesz i podnosisz jedzenie. Zwróć uwagę, by dłonie nie były sztywne ani spięte, lecz zrelaksowane.

Teraz pamiętaj, że podczas jedzenia rolek kluczowe jest uchwycenie kawałka sushi w taki sposób, aby nie rozpadał się i zachowywał swoją strukturę. Chwyć je pałeczkami z boku, delikatnie, lecz pewnie.

Ważne: nie mocz ryżu w sosie sojowym, gdyż może on wchłonąć zbyt dużo płynu, rozmiękając i rozpadając się. Zamiast tego lekko maczaj kawałek ryby w sosie, co pozwoli zachować równowagę smaków.

Pamiętajmy także, że sushi jedzone pałeczkami to jednokęsowa potrawa – nie dziel rolek na mniejsze części.

sushi z łososiem

Czy do jedzenia sushi można użyć rąk zamiast pałeczek?

Patrząc na powyższe, mogłoby się wydawać, że dopuszczalne jest jedzenie sushi wyłącznie pałeczkami. Otóż nic bardziej mylnego. Sushi możesz jeść rękami – jest to całkowicie akceptowalne, a nawet polecane między innymi w przypadku nigiri czy maków.

Delikatne chwycenie kawałka sushi między palcem wskazującym, środkowym a kciukiem, delikatne zanurzenie ryby w sosie sojowym i spożywanie w jednym kęsie to klasyczny sposób na cieszenie się tym daniem. Jedzenie rękami może być nawet bardziej intuicyjne, pozwalając lepiej odczuć teksturę i temperaturę potrawy.

Oczywiście zwróć wówczas uwagę, by ręce były czyste. Chwytaj rolkę palcem wskazującym i kciukiem, delikatnie, bez mocnego ściskania. Staraj się maczać tylko lekko bok z rybą, aby nie nasączyć ryżu. Jedz sushi w jednym kęsie, chyba że jest on za duży – wtedy możesz ugryźć kawałek, ale resztę zatrzymując w dłoni (w złym tonie jest odkładanie go na talerzyk).

Jak podawać i serwować sushi zgodnie z zasadami?

Skoro zasady, jak jeść sushi mamy wyjaśnione, to teraz czas na drugą część. Mianowicie chodzi o serwowanie tych japońskich przysmaków. Okazuje się, że potrzebne są odpowiednie naczynia do sushi, które nie tylko ułatwiają spożywanie, ale też podkreślają estetykę potrawy.

Tradycyjnie sushi podaje się na płaskich, prostokątnych talerzach, które nazywane są „sushi-oki”. Dobrym wyborem są również drewniane deski do sushi. Ważne, aby były one wystarczająco duże, by móc elegancko ułożyć sushi, nie tłocząc rolek. Każdy kawałek powinien być łatwo dostępny i prezentować się apetycznie.

Rolki sushi układa się zwykle w rzędach, z lekkim odchyleniem, aby ułatwić ich chwytanie. Nigiri zaś układa się z rybą skierowaną ku jadalnej stronie talerza. Pamiętaj, aby zostawić trochę przestrzeni między poszczególnymi kawałkami, co pozwoli uniknąć ich sklejania się.

Oprócz samego sushi na talerzu powinny znaleźć się także małe miseczki na sos sojowy, wasabi oraz marynowany imbir. Te dodatki są nie tylko częścią doświadczenia jedzenia sushi, ale również wpływają na smak i odczucia – choć wcale nie są obowiązkowe. Wasabi dodaje pikanterii, podkreśla smak ryby, podczas gdy marynowany imbir orzeźwia i oczyszcza podniebienie między różnymi rodzajami sushi.

Tajniki tego, jak poprawnie jeść i serwować sushi odkryte. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć: smacznego!

 [product id="25660, 25661, 25664, 25662, 20357, 12235"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium