bokono.pl
Kamień do pizzy – jaki wybrać i jak dobrze go używać?
Kamień do pizzy – jaki wybrać i jak dobrze go używać?

Pizza na kamieniu – czym się różni od tradycyjnego pieczenia na blasze?

Pieczona na kamieniu pizza jest czymś więcej niż tylko kolejnym sposobem przygotowania tej popularnej włoskiej potrawy. Kluczowym elementem, który odróżnia ją od pizzy pieczonej w tradycyjny sposób, jest unikalny proces przekazywania ciepła. Kamień do pizzy szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło po całej powierzchni. W efekcie spód placka zyskuje charakterystyczną chrupkość, niemożliwą do osiągnięcia w standardowych warunkach kuchennych. W przeciwieństwie do metalowej blachy czy rusztu piekarnika kamień imituje działanie pieca opalanego drewnem, zbliżając domowe wypieki do tych serwowanych w profesjonalnych pizzeriach.

Co więcej, pieczenie pizzy na kamieniu ma również wpływ na sposób, w jaki ciasto wchłania wilgoć. Kamień, o porowatej strukturze, pomaga w absorpcji nadmiaru wilgoci z ciasta, co przekłada się na idealną równowagę między chrupiącym spodem a miękkim, lekko wilgotnym wnętrzem. Taka metoda pieczenia pozwala również na lepszą kontrolę nad temperaturą – kamień długo jest nagrzany, co jest szczególnie ważne przy pieczeniu wielu pizz pod rząd. Dzięki temu każda kolejna wychodzi równie doskonała, co poprzednia.

pieczenie pizzy

Najlepszy kamień do pizzy – rodzaje

Kamienie do pizzy mogą być wykonane z materiałów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami. Do najpopularniejszych rodzajów należą:

  • kamienie do pizzy szamotowe – długo utrzymują temperaturę, równomiernie ją rozprowadzają i powoli oddają ciepło, jednak ze względu na dużą porowatość niełatwo je wyczyścić. Mają atrakcyjną cenę. Polecane zwłaszcza do pizzy na cienkim cieście,
  • kamienie do pizzy granitowe – mniej porowate niż kamienie szamotowe, więc łatwiej je doczyścić, ale równocześnie może się to przełożyć na mniej dokładne pieczenie placka. Bardzo wytrzymałe, idealne do pizzy na grubym cieście,
  • kamienie do pizzy ceramiczne – najlżejsze i najgładsze. Dobrze utrzymują ciepło i dość wolno je oddają. Bywa jednak, że powodują podpalenie pizzy. Mają niską cenę, są szeroko dostępne, ale przy tym łatwo pękają, nawet przy pozornie lekkim uderzeniu czy przy zbyt wysokiej temperaturze.

Jak poprawnie używać kamienia do pizzy – kilka wskazówek

Wiesz już, dlaczego warto zdecydować się na kamień do pizzy i jakie rodzaje masz do wyboru. Teraz czas na kilka wskazówek, które pomogą zrobić idealną pizzę na kamieniu w domowym piekarniku.

Podstawową zasadą, która obowiązuje zawsze i wszędzie – używaj wyłącznie dobrze rozgrzanego kamienia. Ważne jest więc sprawdzenie, czy na przykład potrzebuje on do tego 15 minut, czy może 25-30 minut. Ważne: nie wkładaj kamienia do rozgrzanego piekarnika, lecz do zimnego, tak by nagrzewał się on równomiernie z piekarnikiem.

W tym czasie możesz się zająć przygotowaniem ciasta, sosu pomidorowego oraz pokrojeniem wszystkich składników. 

Gdy już kamień osiągnie docelową temperaturę, połóż na nim ciasto. Zalecamy przekładać je specjalną łopatą (posypaną mąką), tak by zniwelować ryzyko poparzenia. Przydadzą się też rękawice ochronne.

Pizza będzie gotowa po kilku minutach. I tu również przyda się łopatka – by bezpiecznie ją wyciągnąć (uwaga: kamień zostaje w piekarniku do całkowitego ostygnięcia).

Smacznego!

 [product id="26707, 10870, 26914"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium