bokono.pl
Patelnia żeliwna - dlaczego warto ją mieć w swojej kuchni?
Patelnia żeliwna - dlaczego warto ją mieć w swojej kuchni?

Dlaczego warto kupić patelnię żeliwną?

Jeszcze do niedawna to patelnie teflonowe były tymi najbardziej pożądanymi. Można było zobaczyć je niemal w każdym kulinarnym programie, a w sklepach z wyposażeniem do kuchni to właśnie wśród teflonowych naczyń był największy wybór. 

Dziś trend nieco się zmienia, użytkownicy powracają do korzeni i coraz częściej doceniają żeliwo i wykonane z niego patelnie, które pamiętają starsze pokolenia. Czym jest to spowodowane? Patelnie żeliwne, choć wymagają specjalnej pielęgnacji i użytkowania, mają sporo niekwestionowanych zalet:

  • są bardzo wytrzymałe - nie odkształcają się od wysokiej temperatury,
  • doskonale przewodzą ciepło,
  • do ich produkcji nie używa się chemicznych dodatków,
  • utrzymują ciepło potraw przez długi czas,
  • są stabilne, dzięki czemu nie tak łatwo strącić ją z kuchenki,
  • równomiernie rozprowadza ciepło.

Jak dbać o patelnię żeliwną?

Jednak aby patelnia żeliwna posłużyła ci przez długi czas, musisz poświęcić odrobinę czasu na jej pielęgnację. Jednak możesz mieć pewność, że garnek ten odwdzięczy ci się za to długoletnią żywotnością. Co zatem zrobić, by żeliwo zachowało swoje właściwości przez długi czas?

Odpowiednia konserwacja patelni żeliwnej

Zanim w ogóle zaczniesz używać patelni żeliwnej, odpowiednio ją zakonserwuj. Jak to zrobić? Umyj ją w gorącej wodzie, osusz i nasmaruj olejem, a następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 stopni Celsjusza i zostaw ją tam na około godzinę. Jeśli twój model posiada rączkę, na przykład z drewnianym uchwytem, proces konserwacji możesz przeprowadzić na rozgrzanym palniku - wtedy pozostaw patelnię „na ogniu” do momentu wypalenia się tłuszczu. 

Delikatna pielęgnacja patelni żeliwnej

Do czyszczenia patelni żeliwnej nie należy używać płynu do naczyń i ostrych drapaków. Ponadto nie sprawdzi się tu także mycie w zmywarce. Do tego pamiętaj, by przed czyszczeniem żeliwnej patelni poczekać, aż zupełnie wystygnie - unikaj także wkładania ciepłej patelni pod zimną wodę - żeliwo nie lubi tak nagłych zmian temperatury. Jak zatem ją czyścić? Pomocna będzie tu sól kuchenna - przykryj nią powierzchnię patelni i podgrzej całość, a następnie usuń sól i delikatnie wytrzyj patelnię na sucho. 

Odpowiednie przechowywanie i użytkowanie

Ponieważ patelnia żeliwna nie lubi gwałtownych zmian temperatury, należy podgrzewać na niej potrawy stopniowo, a po skończonym gotowaniu pozwól jej ostygnąć. Po umyciu koniecznie wytrzyj ją do sucha, nasmaruj olejem lub oliwą i przechowuj w suchym miejscu. Dla zabezpieczenia powłoki możesz umieścić na niej warstwę ręcznika papierowego, co uchroni patelnię przed ewentualnym zarysowaniem. 

Smarowanie patelni tłuszczem przed smażeniem pozwoli także uniknąć przywierania potraw i sprawi, że znacznie łatwiej będzie ci ją wyczyścić.

Jaką patelnię żeliwną wybrać?

Wiele zależy od tego, do czego najczęściej zamierzasz używać takiej patelni. Na rynku znajdziesz całe mnóstwo modeli, które ułatwia ci i usprawnią gotowanie. Te najpopularniejsze i najbardziej funkcjonalne to:

  • wysokie patelnie żeliwne ze szklaną pokrywą - umożliwiają nie tylko smażenie, ale też duszenie i gotowanie, 
  • żeliwne patelnie grillowe - dzięki specjalnej fakturze umożliwiają grillowanie potraw na kuchence, a za sprawą specjalnego lejka ułatwiają pozbyć się wytopionego tłuszczu,
  • żeliwne patelnie ze składaną/ odpinaną rączką - takie zastosowanie ułatwia przechowywanie patelni żeliwnej oraz usprawnia jej użytkowanie - do piekarnika możesz wstawić samą żeliwną część naczynia, bez rączki.

Ponadto żeliwne patelnie dostępne są w różnych kształtach - okrągłym, kwadratowym czy prostokątnym. W związku z tym z łatwością znajdziesz naczynie, które najlepiej wpisuje się w twoje preferencje.

Zdecydowanie każdy powinien mieć w kuchennym wyposażeniu chociaż jedną żeliwną patelnię. Odpowiednio pielęgnowana posłuży ci przez wiele lat i sprawi, że gotowane potrawy nabiorą jeszcze lepszego smaku!

[product id="13704, 11727, 11730"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium