bokono.pl
W jakich pojemnikach przechowywać żywność w lodówce i w szafce?
W jakich pojemnikach przechowywać żywność w lodówce i w szafce?

Przechowywanie żywności w lodówce

Wydaje Ci się, że w całej lodówce temperatura jest dokładnie taka sama i nie ma znaczenia, gdzie umieścisz jogurt, gdzie wędlinę, a gdzie gotową sałatkę? To błędne założenie! Do tego jedzenie znajdujące się na drzwiach jest narażone na wahania temperatury podczas otwierania i zamykania. Tutaj sprawdzą się więc sosy oraz kartony bądź butelki z sokami.

I tak na górnych półkach umieść mleko, jogurty i maślanki, dżemy, konfitury, a także gotowe potrawy i pozostałości posiłków – czyli wszystko, co potrzebuje jedynie lekkiego schłodzenia. Środkowe półki sprawdzą się zaś do przechowywania szybko psującej się żywności, jak wędliny, jajka, masło czy ser żółty oraz twaróg. Natomiast na dolnej półce jest najchłodniej, więc tam połóż surowe mięso i ryby, a w szufladzie zamknij warzywa i owoce.

lodowka i pojemniki

Piętrowe pojemniki szklane na wędlinę i ser

Trzymanie się powyższych zasad jest ważne, jednak nie wystarczy po prostu włożyć kupionej wędliny czy sera i liczyć na to, że będą świeże przez długi czas. Potrzebne są szczelne pojemniki. Doskonale sprawdzają się szczególnie wielopoziomowe organizery do lodówki składające się z trzech pojemników – płaskich i wygodnych. Aromaty wówczas się nie mieszają, a zawartość jest pięknie wyeksponowana i dokładnie widzisz, co masz, a co już się kończy.

Co ważne, jeśli chcesz schować do lodówki resztki obiadu bądź inne dopiero co przygotowane danie, musisz najpierw poczekać, aż całkowicie ono ostygnie. W przeciwnym razie możesz uszkodzić urządzenie, gdyż znajdujący się w środku agregat będzie musiał pracować intensywniej, by schłodzić dane jedzenie, co może zakończyć się usterką. Dodatkowo jest to nieekonomiczne, bo zużywa wówczas znacznie więcej energii elektrycznej.

Plastikowe pojemniki na owoce

Pokrojona cytryna szybko wysycha i traci swoje właściwości, podobnie jak jabłko, które też szybko czernieje. Musisz więc umieścić je w lodówce, jednak potrzebne będzie szczelnie zamknięcie. Przyda się zatem pojemnik na cytrynę oraz pojemnik na jabłko, które są kompaktowe i atrakcyjne wizualnie, a przy tym doskonale przedłużają trwałość produktów.

[product id="24553, 27146, 27259"]

Przechowywanie żywności w szafce lub szufladzie

Wiesz już, jak przechować żywność w warunkach chłodniczych, to teraz jeszcze kilka słów o produktach suchych i sypkich. Jest ich naprawdę sporo, jednak zajmiemy się najważniejszymi z nich.

Pojemnik na ciastka

O ile nie zjadasz od razu paczki ciastek czy żelków, to potrzebny Ci będzie pojemnik z pokrywką, by słodkości nie zrobiły się twarde i pozbawione smaku. Pojemnik na ciastka możesz umieścić w szafce albo na blacie kuchennym czy stole jadalnianym jako swego rodzaju dekorację.

Pojemnik na makaron, ryż i kawę

W szafkach każdy z nas przechowuje mnóstwo produktów – od makaronów, przez kasze, ryż, po herbatę i kawę. Niezbędne są do nich odpowiednie opakowania. Wysoki pojemnik na makaron spaghetti? Jest! Okrągły pojemnik hermetyczny na kawę mieloną? Jest! Mały pojemnik na ryż? Jest! Do wyboru masz puszki i pudełka z klasycznymi pokrywkami albo z otwieraną klapką, ułatwiającą odmierzanie porcji. Polecamy też kupowanie ich w dopasowanych stylistycznie zestawach. 

Chlebak 

Myślisz, że chlebak jest zbędny i niepotrzebny? On naprawdę się przydaje – pozwoli zachować nie tylko świeżość bochenków i bułeczek, ale też ich chrupkość. Do tego jego design przykuwa uwagę, a mnogość wzorów pozwoli dopasować chleb do każdej aranżacji kuchni. Trzymanie pieczywa w folii sklepowej skutkuje tylko tym, że będzie ono gumowe i szybciej może spleśnieć, a tego raczej nie chcesz.

Zatem na które z tych pojemników się zdecydujesz? Pamiętaj, że występują one w tak wielu rozmiarach, że bez problemu dopasujesz je zarówno do półek w lodówce, jak i w szafce. Udanych zakupów!

[product id="13017, 24446, 27374"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium