bokono.pl
Zadbaj o precyzyjność w kuchni czyli przelicznik miar kuchennych
Zadbaj o precyzyjność w kuchni, czyli miarki kuchenne

Miarki kuchenne - co warto o nich wiedzieć? 

Jeśli korzystasz z przepisów, doskonale wiesz o tym, że skład konkretnego dania niemal zawsze opisany jest w gramach. Gdy masz pod ręką wagę kuchenną zarówno gotowanie, jak i pieczenie jest o wiele prostsze. Co jednak w sytuacji gdy dopiero rozpoczynamy swoją kulinarną przygodę, a w domu brakuje specjalistycznego sprzętu w postaci wagi? W tym przypadku niezbędna jest miarka kuchenna. 

Miarki kuchenne do produktów sypkich zazwyczaj mają formę różnorodnych naczyń. Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie bez nich codziennego funkcjonowania. Dzięki nim możesz w łatwy i prosty sposób odmierzyć wszelkiego rodzaju produkty sypkie oraz płyny. Wszystkie dostępne miarki kuchenne są wyposażone w funkcjonalne podziałki. 

Odmierzanie składników - dlaczego jest tak ważne? 

Łyżki i łyżeczki to sztućce, które nadają się do odmierzania produktów sypkich lub niewielkich ilości jedzenia. Bardzo dobrze sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy w przepisie na sos czy ciasto znajduje się np. łyżka mąki lub łyżeczka soli. 

Aby danie się udało, składniki muszą być idealnie odmierzone. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z gotowaniem - musisz mieć to na uwadze. Ciasto może nie wyrosnąć jeśli dodasz za mało drożdży lub przesadzisz z ilością mąki. Doświadczeni kucharze dość często odmierzają składniki “na oko”, jednak w ich przypadku to zachowanie jest poparte wieloletnim doświadczeniem. 

Miarki kuchenne - objętość i waga 

Jeśli chcesz cieszyć się gotowaniem i mieć pewność, że Twoje potrawy wyjdą perfekcyjnie, musi znać przelicznik kuchenny miar objętości. Te podstawowe dane warto zapamiętać, choć można też zrobić mini ściągawkę i powiesić sobie w kuchni, a więc:

 • Kilogram - ile to gram? W jednym kilogramie mieści się 1000 gramów oraz 100 dekagramów, 
 • 1 gram ile to mg? 1000 mg, 
 • 1 litr ile to ml? 1000 mililitrów, to właśnie tyle mieści się w jednym litrze. 

Jeśli chodzi o miary zagraniczne, pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, ile gram to uncja? 1 uncja to dokładnie 28,35 g. Kolejną jednostką jest decylitr. Jeden decylitr to 100 mililitrów. 

Przelicznik miar kuchennych Bokono

Pobierz infografikę w pełnym rozmiarze TUTAJ

Ile gram ma łyżeczka cukru, czyli przelicznik naszych babć 

Bez wątpienia najlepsze są te sprawdzone przepisy, z których korzystały nasze mamy i babcie. Jednak w wielu z nich ilość składników nie jest podawana w mililitrach czy gramach. Kilkadziesiąt lat temu kobiety nie miały pojęcia o miarach w kuchni. Zdecydowanie częściej dominowały pojęcia szczypta czy odrobina. A produkty sypkie były mierzone za pomocą łyżek, łyżeczek i szklanek. Jeśli więc w Twoim przepiśniku pojawiają się niezwykłe receptury wykorzystywane dawniej przez babcię, koniecznie musisz dowiedzieć się, ile gram ma łyżka oraz 30 g cukru ile to łyżek

Szczypta, odrobina - ile to łyżeczek? 

Szczypta soli, cukru, pieprzu. Chyba niejednokrotnie spotkałaś się z tym określeniem. Ile tak naprawdę wynosi ta szczypta? Czy da się to oszacować w jasny sposób? Warto dodać, że porcja czegoś sypkiego określana w ten sposób, to ilość np. cukru czy soli, która zmieści się między palcem wskazującym a kciukiem. 

Czy tę wyjątkową i dawną miarę można przeliczyć na łyżeczki? Okazuje się, że tak. Szczypta to ⅛ łyżeczki. W jednej łyżeczce mieści się zaś 8 szczypt. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że jest to dość nieprecyzyjna miara, ponieważ wiele zależy od rodzaju substancji oraz wielkości palców konkretnej osoby. 

Mała łyżeczka - ile to gram? 

W wielu przepisach kuchennych ilość składników jest określana za pomocą łyżeczki. Warto więc dowiedzieć się ile gram ma mała łyżeczka. Przelicznik miar w przypadku najpopularniejszych produktów sypkich wygląda następująco: 

 • łyżeczka cukru waży zazwyczaj - 5 g, 
 • łyżeczka mąki pszennej - 3,3 g, 
 • łyżeczka soli waży nieco więcej, bo 6 g, 
 • łyżeczka kakao - 3 g, 
 • łyżeczka cukru pudru - 4 g.  

Przelicznik gram na łyżki 

Na szczęście łyżki nie mają nietypowych kształtów tak jak np. szklanki, dlatego możesz w łatwy sposób dowiedzieć się jaka waga produktu mieści się w łyżce. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że waga niektórych produktów może ulec zmianie. Dzieje się tak w przypadku np. łyżeczki oleju i łyżeczki cukru pudru. Waga zależy także od tego, czy łyżka będzie płaska, czy czubata. Zastanawiasz się, ile gram ma łyżka cukru? Poniżej znajdziesz przybliżone dane najczęściej wykorzystywanych produktów sypkich: 

 • łyżka cukru - 13 g, 
 • łyżka mąki pszennej - 10 g, 
 • łyżka soli waży prawie dwa razy więcej niż mąki, bo aż - 19 g, 
 • łyżka kakao - 8 g, 
 • łyżka cukru pudru - 10 g.  

Łyżki na szklanki, czyli jak żyć bez wagi  

Gotowanie i pieczenie jest łatwe i tak naprawdę nie potrzeba do niego specjalistycznych sprzętów. Jeśli nie masz pod ręką miarki kuchennej do produktów sypkich, możesz posłużyć się łyżeczką, łyżką oraz szklanką. 

Warto mieć pod ręką szklankę, której pojemność wynosi 250 ml i odmierzać nią wszystkie składniki z przepisu. Wyłącznie wtedy masz pewność, że efekt końcowy będzie satysfakcjonujący. Chcesz przeliczyć mąkę na szklanki? To proste! 

1 łyżka

1/16 szklanki 

2 łyżki 

⅛ szklanki

4 łyżki

¼ szklanki 

5 łyżek 

⅓ szklanki 

8 łyżek 

½ szklanki 

10 łyżek 

⅔ szklanki 

12 łyżek

¾ szklanki 

16 łyżek 

1 szklanka 

 Jak widać, w szklance o pojemności 250 ml mieści się 16 łyżek mąki. Oczywiście ilość poszczególnych produktów sypkich będzie nieco się różniła. Dlaczego? Ponieważ waga mąki, soli czy cukru na łyżeczce jest inna. 

Ile waży szklanka mąki? 

W przepisach na ciasta i torty dominują dwa produkty - mąka i cukier. Z uwagi na to warto wiedzieć, ile waży pełna szklanka najczęściej wykorzystywanych składników do pieczenia. Każdy cukiernik doskonale wie, że: 

 • szklanka cukru to 220 g, 
 • szklanka mąki pszennej - 160 g, 
 • szklanka soli waży aż 304 g, 
 • szklanka kakao - 125 g, 
 • szklanka cukru pudru - 200 g. 

miarki kuchenne

 

Jeśli precyzyjność to Twoje drugie imię...

Miarki kuchenne stosowane przez nasze mamy i babcie są wiarygodne, jednak nie zawsze... dokładne. Jeśli jesteś na diecie i potrzebujesz precyzyjnych pomiarów, niezbędna w Twojej kuchni jest waga kuchenna. Aktualnie w sklepach gospodarstwa domowego dostępne są zarówno tradycyjne mechaniczne modele, jak i nowoczesne elektroniczne sprzęty. Warto zwrócić uwagę na wagi, które są wyposażone w dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest możliwość tarowania. Oznacza to, że możesz w prosty sposób, bo za pomocą naciśnięcia jednego przycisku, odliczyć wagę pojemnika lub opakowania. Dzięki temu otrzymujesz wagę samego produktu. Ta funkcja jest szczególnie pomocna w sytuacji, gdy niezbędne jest odmierzania produktów sypkich lub płynnych, a waga, którą posiadamy, nie jest wyposażona w miskę. 

Podstawowy przelicznik miar to niezbędny gadżet w każdej kuchni. Nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu w postaci wagi, aby cieszyć się gotowaniem. Wystarczy, że wydrukujesz naszą mini ściągawkę i powiesisz ją w widocznym miejscu. Gwarantujemy, że będziesz cieszyć się perfekcyjnymi daniami oraz wypiekami! 

Polecamy też wpis: Jaka waga kuchenna sprawdzi się w każdej kuchni?

[product id="26750, 11335, 26751"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium