bokono.pl
Zastawa stołowa - jak ułożyć ją zgodnie z etykietą?
Zastawa stołowa - jak ułożyć ją zgodnie z etykietą?

Zastawa stołowa, czyli jak nakryć do stołu?

Idealne przyjęcie składa się nie tylko z dobrego jedzenia i gości. W tej sytuacji niezwykle istotne jest także odpowiednie nakrycie do stołu. Aby nasz stół wyglądał dobrze, nie musimy mieć zmysłu dekoratorskiego. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że elementy zastawy stołowej powinny wizualnie do siebie pasować, co nie oznacza, że muszą pochodzić z jednej kolekcji. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się mieszanie elementów z różnych zestawów. Dzięki temu nasza aranżacja nabierze indywidualnego charakteru. Zastawa stołowa powinna więc być dopasowana do wnętrza, naszych preferencji stylistycznych oraz okazji. 

Zastawa stołowa jak ułożyć? 

Planowanie stołu na wyjątkowe okazje powinniśmy zacząć przede wszystkim od przemyślenia, w jaki sposób posadzimy naszych gości. Jeśli chcemy, aby wszyscy zaproszeni siedzieli przy jednym stole, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednie odstępy między nimi, tak aby operowanie sztućcami nie sprawiało większych problemów. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie krzeseł i wizualne sprawdzenie poprawności ich rozmieszczenia. Jeżeli sporą część gości będą stanowiły dzieci, możemy przygotować dla nich osobny stół. Nie da się ukryć, że maluchy najlepiej czują się we własnym towarzystwie. Z uwagi na to podczas różnych przyjęć dość często przygotowujemy dla nich osobne menu i dekoracje. Zdarza się też tak, że nakrywamy stół innym serwisem obiadowym. Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić wysokiej jakości serwis obiadowy skorzystaj z oferty sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą akcesoriów kuchennych takich jak Bokono.   

Jak układać talerze na stole?

Okazuje się, że wiele osób miewa wątpliwości związane z tym, jak układać talerze na stole. Jeśli planujemy uroczysty obiad na samym spodzie powinniśmy postawić talerz podkładkowy (czyt. podtalerz). Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie służy on do jedzenia - stawiamy na nim pozostałe talerze. Co w sytuacji, jeśli nie jesteśmy posiadaczami podtalerza? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z dużego płaskiego talerza (na danie główne), a na nim umieścić naczynie do przekąsek. Pamiętajmy o tym, że brzeg dolnego talerza musi znajdować się około 2 cm od krawędzi stołu. Idealny odstęp pomiędzy nakryciami wynosi minimum 80 centymetrów. Na stole nie stawiamy głębokich talerzy lub bulionówek - przynosimy je dopiero z zupą. Należy dodać, że waza może pojawić się na stole podczas mniej formalnych spotkań. 

Rozkładanie sztućców 

Wbrew pozorom poprawne rozłożenie sztućców to nie lada wyzwanie. Jak ustawić sztućce na stole? Te elementy zastawy należy układać zgodnie z kolejnością podawanych dań. Jeśli pierwszym serwowanym przez nas posiłkiem będzie zupa, łyżka powinna znajdować się po prawej stronie noży. Sztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej są używane, co oznacza, że najdalej od nakrycia znajdują się te, które pomogą nam w spożywaniu posiłków na samym początku. Na stole nie powinny znajdować się więcej niż 3 pary sztućców - pozostałe elementy podajemy przy serwowaniu dań. Warto zapamiętać, że łyżki układa się miseczką do dołu, zęby widelca do góry, a ostrza noża należy skierować ku talerzowi. W przypadku gdy na obiad serwujemy rybę, zamiast standardowych sztućców powinniśmy podać specjalne sztućce do ryb. 

dekoracyjna zastawa stołowa

Detale rządzą, czyli kilka słów o dekoracjach 

Wszystkie elementy zastawy stołowej powinny współgrać ze sobą kolorystycznie. Jeśli chcemy, aby na naszym stole znalazły się serwetki musimy pamiętać o tym, że muszą one zostać dopasowane do obrusu, charakteru serwisu oraz rodzaju przyjęcia. Serwetkę możemy także wykorzystać jako pokrowiec na sztućce - jak ułożyć sztućce na serwetce? W tej sytuacji nic się nie zmienia - układamy je w takiej kolejności, w jakiej są używane. Do dekoracji mogą posłużyć nam także świeże kwiaty lub świece, jednak nie powinny być one zbyt wysokie, ponieważ będą utrudniać gościom rozmowę. 

[product id="1535, 24628, 1570, 23867, 1052, 1720"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium