bokono.pl
Bidon na wycieczkę i na co dzień – co trzeba o nim wiedzieć?
Bidon na wycieczkę i na co dzień – co trzeba o nim wiedzieć?

Bidon na wodę – zawsze w zasięgu ręki

Wiele mówi się o tym, jak ważne jest nawodnienie organizmu, jednak nie zawsze musimy w tym celu sięgać po wodę butelkowaną. Tak samo w domu, jak i na wycieczce, na spacerze, w pracy czy podczas każdej aktywności fizycznej przydaje się bidon. 

W pierwszej kolejności jednak zastanówmy się, jaka pojemność będzie optymalna. Czy potrzebujemy bidon 500 ml, a może większy – mający 600, 700, a nawet 800 ml pojemności? Tutaj pod uwagę weźmy to, czy bidon będzie stał na biurku, czy może będziemy nosić go w torebce. W drugim przypadku większy rozmiar może nam po prostu za bardzo ciążyć. 

Oczywiście tego typu butelki wielokrotnego użytku doskonale sprawdzają się również dzieciom – są one zwykle nieco mniejsze, mają wygodną słomkę i ciekawe, kolorowe wzory. Atrakcyjny design bez wątpienia zachęca do częstszego picia wody.

Co ważne, do bidonu możemy wlać wodę niegazowaną – samą lub z dodatkami – jak i różnego typu napoje, na przykład napój izotoniczny, sok bądź mrożoną herbatę. W niektórych przypadkach producenci dopuszczają również wlewanie gorącej herbaty i kawy.

bidon-butelka-na-wode

Z jakiego materiału może być wykonany bidon na wodę?

Jednym z najważniejszych parametrów, jaki bierzemy pod uwagę przy zakupie bidonu, jest jego pojemność, ale to nie wszystko. Istotny jest jeszcze materiał, z którego taki bidon został wykonany. 

I tak możemy zdecydować się na butelkę wykonaną z tworzywa sztucznego, z TritanuTM (zdrowszej alternatywy plastiku), ze szkła oraz ze stali. Niektóre modele wyposażono dodatkowo w elementy wykonane z silikonu bądź bambusa, co nie tylko sprawia, że wygodniej się je trzyma w dłoni, ale też atrakcyjniej się one prezentują.

Materiał bidonu jest ważny z jeszcze jednego punktu. Mianowicie chodzi o to, by nie wchodził on w reakcję z zawartością – nie zmieniał ani na jej zapachu, ani też jej smaku, tym bardziej że chodzi właśnie o butelkę, którą napełniamy i opróżniamy naprawdę wiele razy.

Waga i szczelność bidonu – ma znaczenie czy nie?

To, czy bidon na wodę będzie plastikowy, szklany czy jeszcze inny, wpływa na jego wagę. Owszem, możemy zdecydować się na mniejszy bidon, jednak nie zawsze idzie to w parze z jego lekkością. Szklane bidony są polecane głównie do użytku domowego albo w pracy. Na wycieczce – w torbie bądź plecaku – lepiej wybrać inny. Pamiętajmy ponadto, że bidon, który już na wstępnie sporo waży, po nalaniu do niego określonej ilości płynu stanie się naprawdę ciężki.

Natomiast jeśli chodzi o szczelność, to tutaj nie ma kompromisów. Bidon musi być szczelny i koniec kropka. Pilnujmy zatem, by zawsze miał on uszczelkę. Nikt raczej nie chciałby denerwować się, że zamoczy swoje ubranie czy rozleje dookoła wodę.

Podziałka, uchwyt, czyli na jakie udogodnienia możemy liczyć?

Komfort użytkowania bidonów zwiększają liczne udogodnienia. Takim jest bez wątpienia uchwyt. Dzięki niemu bidon lepiej leży w dłoni, można go wygodnie przestawiać, a nawet zawiesić.

Jeśli zaś mamy problem z regularnym piciem wody, wybierzmy butelkę z nadrukowaną podziałką. Będziemy mogli wówczas monitorować, czy wypiliśmy już dostatecznie dużo w danym czasie. 

Świetnie sprawdza się również bidon z wkładem na owoce bądź lód. Wówczas samodzielnie przygotujemy wodę smakową lub schłodzoną, dodając do niej wybrane kompozycje – listek mięty, plasterek cytryny, pomarańczy albo ogórka. Bidon na wodę z owocami to idealny gadżet dla każdego!

Jak utrzymać bidon w czystości – wskazówki dotyczące mycia

Na koniec jeszcze kilka słów dotyczących mycia bidonu. Wbrew pozorom nie potrzebujemy do tego ani specjalistycznych detergentów, ani specjalistycznych akcesoriów. Wystarczy płyn do mycia naczyń i miękka gąbka plus ewentualnie szczotka do butelek, jeśli otwór jest bardzo wąski. Co ważne, większość modeli nie nadaje się do mycia w zmywarce, chyba że producent zaleci inaczej.

Podsumowując, nie mamy wątpliwości, że bidon do wody przydaje się i na co dzień, i na wycieczkę czy w pracy. To nie tylko wygoda, ale i dobry krok w stronę ekologii – nie kupujemy zgrzewek wody, więc ograniczamy zużycie plastiku. Warto mieć go zawsze pod ręką!

[product id="8938, 25773, 25723, 25779, 25772, 27129"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium