bokono.pl
Czajnik elektryczny czy gazowy - jaki wybrać?
Czajnik elektryczny czy gazowy - jaki wybrać?

Czajnik - Twój niezbędnik kuchenny 

Czajniki to niezastąpiony element w każdej kuchni. I choć służą one wyłącznie do gotowania wody, nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez tych urządzeń. Ilość dostępnych na rynku modeli - tradycyjnych i gazowych często przyprawia nas o zawrót głowy. Podczas poszukiwań odpowiedniego sprzętu pamiętajmy o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na - wygodę użytkowania, opłacalność i wygląd. 

Który model pozwoli zaoszczędzić?

Jeżeli pierwszą rzeczą, o której myślimy podczas zakupu czajnika, są koszty użytkowania, powinniśmy wziąć pod uwagę także koszt zagotowania wody. Okazuje się jednak, że na ostateczny wynik ma wpływ wiele czynników, do których zaliczamy: rodzaj i moc silnika, ceny energii, a czasami nawet ilość wody w urządzeniu. Przybliżone koszty zagotowania litra wody na kuchence gazowej wynoszą około 3 groszy. W gospodarstwach, które cały dom ogrzewają gazem, kwota wynosi nawet 2 groszy. Jeśli interesuje nas, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, możemy być nieco zaskoczeni, że w tym przypadku koszty są nieco wyższe i za 1 litr zapłacimy około 4-5 groszy. Jak więc widać - różnica jest całkiem spora. Oczywiście możemy także zainwestować w czajnik elektryczny energooszczędny, który ogranicza pobór prądu i pomoże nam nieco uszczuplić rachunek za energię. 

Czajnik na gaz - wady i zalety 

Czajnik gazowy już od wielu lat stanowi stały element wyposażenia niemal każdej kuchni. Niestety w ostatnich latach ten model nieco traci na popularności. Największą zaletą tego sprzętu kuchennego jest jego pojemność. Zazwyczaj wynosi ona od 1,5 do 3 litrów. Warto dodać, że modele elektryczne mieszczą się w przedziale od 1,5 do 1,7 litra wody. Kolejną zaletą czajnika gazowego jest jego cena, większość sprzętów o zadowalającej jakości kupimy nawet poniżej 60 złotych, najdroższe produkty nie będą kosztować więcej niż 150 złotych. Nie da się ukryć, że są to wręcz bezkonkurencyjne ceny, biorąc pod uwagę odpowiedniki na prąd. Należy pamiętać jednak o tym, że wadą tego modelu jest konieczność pilnowania całego procesu podgrzewania. Oczywiście możemy skorzystać także z głośnego gwizdka, który zasygnalizuje moment zagotowania. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy np. część domowników śpi. 

Czajnik elektryczny - jakie są jego zalety? 

Największą zaletą tych modeli jest szybkość ich działania. Okazuje się, że wystarczą dosłownie dwie minuty, aby woda była gotowa do przygotowania kawy i herbaty. To ogromny atut, zważywszy na to, że żyjemy w czasach, w których praktycznie ciągle jesteśmy w biegu. Zastanawiasz się jaki czajnik elektryczny kupić? Na rynku znajdziemy modele wykonane z różnych tworzyw - ceramiczne, plastikowe i stalowe. Dzięki temu możemy w prosty i łatwy sposób dopasować wygląd czajnika do aranżacji w kuchni. Największą wadą modeli elektrycznych są koszta, jakie generują. Niestety, im większa moc urządzenia, tym wyższe wydatki nas czekają. Z jednej strony oszczędzamy czas, ale z drugiej wydajemy pieniądze. 

czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny czy na gaz? 

Wiele osób zastanawia się co wybrać - czajnik elektryczny czy gazowy? Część z nas z pewnością odpowiedziałaby, że najlepiej zainwestować w oba. Okazuje się jednak, że wszystko zależy od naszych oczekiwań co do sprzętu. Jeśli zależy nam na szybkiej kawie rano, która musi być gotowa w 3 minuty - wybierzmy model elektryczny. Jeżeli chcesz oszczędzać, wybierz tradycyjny czajnik, który jest zdecydowanie tańszy w utrzymaniu. 

[product id="23821, 23823,13718, 1038, 11386, 1065 "]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium