bokono.pl
Jaka waga kuchenna sprawdzi się w każdej kuchni?
Jaka waga kuchenna sprawdzi się w każdej kuchni?

Po co nam waga, czyli przelicznik kuchenny 

Waga spożywcza to nieoceniony pomocnik w każdej kuchni. Z jej pomocą możemy dokładnie odmierzyć produkty, które wykorzystamy podczas pieczenia i gotowania. Ten sprzęt przyda się zawsze w sytuacji, gdy czeka nas realizacja jakiegoś konkretnego przepisu, do którego potrzebujemy np. 100 g mąki, 200 ml mleka i 150 g cukru. Wysokiej jakości waga bez problemu poradzi sobie w poprawnym odmierzeniu wszystkich wyżej wymienionych składników. Dzięki temu zarówno gotowanie, jak i pieczenie będzie przyjemnością.  

Jak już wcześniej wspomniano waga spożywcza to przede wszystkim przyjaciel osób na diecie. Dzięki dokładnemu ważeniu i porcjowaniu produktów można bez problemu obliczyć wartość kaloryczną każdego posiłku. Warto w tym miejscu dodać, że na rynku można już znaleźć także modele, które posiadają funkcję wyliczania kalorii. 

Waga mechaniczna czy elektroniczna - co wybrać? 

Wagi spożywcze dzielą się na dwa rodzaje - wagi klasyczne oraz elektroniczne. Jaka waga kuchenna sprawdzi się najlepiej? Czym charakteryzują się poszczególne modele? 

  • waga mechaniczna - to urządzenia, które charakteryzują się prostą budową i przystępną ceną. Jednak z drugiej strony są mało precyzyjne, odchylenie przelicznika wagi może sięgać nawet do 20 g, co może być problematyczne podczas gotowania skomplikowanych dań, 
  • waga elektroniczna - modele elektroniczne są bardzo dokładne, ważą produkt z precyzją co do 1 grama, a wynik prezentują na wyświetlaczu LCD. Wysokiej jakości modele przeliczają dane na kalorię i mają możliwość tarowania. Im więcej funkcji, tym wyższa cena. 

Model z miską czy bez? 

Jednym z elementów charakterystycznych wagi spożywczej jest jej płaska powierzchnia, na której umieszczane są produkty przeznaczone do ważenia. Część dostępnych na rynku produktów jest wyposażona w dodatkową miskę z miarką, dzięki której cały proces odmierzania jest naprawdę komfortowy. Model z miską sprawia, że nie musimy martwić się o rozsypywanie produktów. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w wagę ze zdejmowaną miską. Taki sprzęt w znacznym stopniu ułatwia przekładanie lub przesypywanie ważonych produktów. 

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem? 

waga kuchenna spożywcza

Aby waga kuchenna w 100% odpowiadała naszym potrzebom, należy dokładnie przyjrzeć się możliwościom, jakie gwarantują dostępne na rynku modele. Funkcje, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem, to: 

  • dokładność pomiarowa - najbardziej precyzyjne są wagi elektroniczne, które ważą produkty z dokładnością do 1 g, 
  • maksymalne obciążenie - urządzenia dostępne w sklepach charakteryzują się różnymi nośnościami od 1 do nawet 5 kg. Warto mieć na uwadze fakt, że lepszym rozwiązaniem są modele o większym obciążeniu maksymalnym, 
  • funkcja tarowania - ta funkcja jest niezwykle przydatna, zwłaszcza w momencie, gdy musimy zważyć pojemnik, z którego korzystamy podczas odmierzania, 
  • przeliczanie i zmiana jednostek - należy pamiętać o tym, że nie wszystkie produkty ważymy w gramach. Zmiana jednostek sprawdzi się np. w sytuacji mierzenia płynów. 

Czy wygląd wagi jest ważny? 

Nie da się ukryć, że podstawowym zadaniem wagi spożywczej jest ważenie. Jednak z drugiej strony te urządzenie posiada także walory estetyczne oraz użytkowe. Warto zaznaczyć, że w obecnym czasie oprócz funkcjonalności i niezawodności zwracamy również uwagę na jakość konkretnych przedmiotów oraz ich wygląd. Dostępne na rynku urządzenia przeznaczone do ważenia charakteryzują się ogromną różnorodnością. Wyłącznie od naszych osobistych preferencji zależy czy zdecydujemy się na model wykonany z plastiku, stali nierdzewnej czy hartowanego szkła. Jeśli chodzi o kolor wagi kuchennej, warto wybrać taką barwę, która dopasuje się do charakteru wnętrza. 

Niezależnie od tego, który model wybierzesz - mechaniczny czy elektroniczny, masz gwarancję, że waga kuchenna ułatwi proces gotowania. Pamiętaj o tym, aby przed zakupem konkretnego modelu poświęcić kilka chwil na zapoznanie się ze specyfikacją urządzenia. Dzięki temu z pewnością dokonasz trafnego wyboru. 

[product id="24357, 24746, 4673"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium