bokono.pl
Jaki nóż kuchenny wybrać?
Jaki nóż kuchenny wybrać?

 Do czego potrzebujesz noża?

Możesz wybierać spośród modeli uniwersalnych oraz takich o konkretnym przeznaczeniu. Najlepiej mieć ich kilka egzemplarzy o różnej wielkości i rodzaju ostrza, które ułatwią Ci obróbkę konkretnych produktów. Najpopularniejsze modele to:

Noże do warzyw i owoców

Są najmniejsze ze wszystkich. Mogą mieć formę prostą lub zakrzywioną, czyli tzw. ptasiego dzioba. Proste pozwalają na wygodne krojenie warzyw i owoców, zakrzywione są zaś najlepsze do obierania. Dzięki specjalnie wyprofilowanemu ostrzu z łatwością wytniesz gniazda nasienne lub odkroisz obitą część owocu. Przydatnym gadżetem są też noże do krojenia pomidorów, z ząbkami, lekko wygiętym ostrzem oraz rowkiem na czubku ułatwiającym przenoszenie plasterków z deski na talerz. Dzięki takiej budowie nie ma mowy o zmiażdżeniu pomidora.

Noże do mięsa i wędlin

Noże do mięsa powinny być giętkie i elastyczne. Wyróżniamy tu ostrza do wykrawania (przecinania włókien i oddzielania mięsa od skóry), filetowania (porcjowania), trybowania (oddzielania od kości) i szpikowania mięsa, a także tasaki do przecinania stawów i niewielkich kości. Przydatne są także noże do krojenia wędlin – o długiej i wąskiej budowie. Na popularności zyskują też modele do steków, najczęściej ząbkowane. Jeśli jednak nie jesteś zawodowym kucharzem, możesz wybrać wariant uniwersalny, dzięki któremu z łatwością wykonasz każdą z tych czynności.

Noże do pieczywa

Mają dłuższe, ząbkowane ostrze, które bez problemu przecina skórkę, nie miażdżąc przy tym chleba. Z powodzeniem możesz użyć go do krojenia większych, twardych warzyw typu dynia.

noz kuchenny

Noże do serów

Kształt ostrza jest dostosowany do rodzaju serów: twardych, miękkich i kremowych. Do twardego sera przyda Ci się model z szerokim, krótkim ostrzem z czubkiem, z kolei do kremowych i rozpływających się – elastyczny i z rowkami.

Tzw. nóż szefa kuchni

Precyzyjne i ergonomiczne modele do wielu przeróżnych czynności. Charakterystyczny łódkowaty kształt ostrza ułatwia krojenie. Co ciekawe, aby maksymalnie wykorzystać atuty noża szefa kuchni, warto opanować pewne techniki związane z jego używaniem.

Noże uniwersalne

Może nie do wszystkiego, ale na pewno do wielu różnorodnych produktów. Ostrze o długości ok. 10-15 cm pozwala na obróbkę mniejszych porcji mięsa, ale też owoców i warzyw.

Dobierz nóż kuchenny do swoich potrzeb

Oprócz przeznaczenia noża liczy się także… postura użytkownika. Osoby o drobnej sylwetce i niewielkich dłoniach potrzebują małego, lekkiego i ergonomicznego modelu, który będzie łatwy w obsłudze. W przypadku słuszniejszej postury, ale i dłuższego doświadczenia w pracy w kuchni lepiej sięgnąć po egzemplarz w większym rozmiarze.

Pojedyncze noże czy komplet?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gotowaniem, wybierz uniwersalny wariant, dzięki któremu poradzisz sobie z większością kuchennych czynności, lub mniejszy nóż szefa kuchni. Niezbędny będzie też model przeznaczony do obróbki owoców i warzyw, a na pewno przydatny – do pieczywa. Kolejne dobieraj w zależności od tego, co, jak i jak często lubisz gotować, np. noże do mięsa lub do serów. Wcale nie musisz kupować od razu całego kompletu, chyba że chcesz wymienić swoje stare, zniszczone akcesoria. Dużym atutem zestawu jest atrakcyjna cena.

Poza tym przyda Ci się organizer lub blok do noży. Ułatwiają one bezpieczne przechowywanie oraz utrzymanie ostrzy w dobrym stanie.

Dlaczego warto kupić dobre noże?

Najtańsze noże wycinane z blachy i z plastikową rączką mogą nie wytrzymać próby czasu. Szybko ulegają uszkodzeniom, robią się tępe, a często nie nadają się do ostrzenia. To zatem przeważnie produkt jednorazowy. Z kolei dobrej jakości nóż będzie służyć Ci przynajmniej przez kilka lat (niektórych można używać nawet całe życie!). Dzięki ostrzeniu oraz prawidłowej konserwacji i pielęgnacji zdecydowanie przedłużysz ich trwałość.

Zakup noża potraktuj jako inwestycję, zarówno, jeśli kochasz gotować, jak i w sytuacji, gdy przygotowywanie posiłków traktujesz raczej jako obowiązek. Dobry nóż zdecydowanie uprzyjemni tę czynność oraz sprawi, że szybciej uporasz się z obiadem.

[product id="12122, 12167, 12172, 23800, 23855, 11483, 12773, 11497, 20419"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium