bokono.pl
Kieliszki do alkoholu - rodzaje i pojemność
Kieliszki do alkoholu — rodzaje i pojemność

Kieliszki do wina białego, czerwonego i deserowego

Obowiązkowym elementem szkła stołowego są kieliszki do wina — na nóżce, tak by nie ogrzewać alkoholu podczas trzymania ich w dłoni. Największe i najbardziej pękate są kieliszki do wina czerwonego. Mają one dużą powierzchnią stykać się z powietrzem, wydobywając dzięki temu pełnię smaku i aromatu. Kieliszki te liczą od 180 do 350 ml pojemności, choć zdarzają się także kieliszki mające nawet 600 czy 800 ml pojemności. Nigdy jednak nie nalewamy wina do pełna, lecz tylko do jednej trzeciej wysokości. 

Kieliszki do wina białego są zaś smuklejsze, mają dłuższą nóżkę i czarkę o pojemności od 80 do 250 ml, ale i tutaj znajdziemy większe, na przykład o pojemności 500 ml. W tym przypadku nalewamy nieco więcej alkoholu — do połowy wysokości.

Natomiast jeśli chodzi o wino deserowe, różowe, to kieliszki przypominają nieco te do wina czerwonego, ale są mniejsze. Mają około 200 ml pojemności i napełniamy je do połowy.

Kieliszki do szampana

Szampanówki zwykle nie sprawiają nam kłopotów. Kieliszki do tego typu alkoholu — określane mianem flety — łatwo poznać po długiej nóżce i wąskiej czarce. Ich charakterystyczna budowa pozwala zachować niską temperaturę szampana i stosunkowo wolne ulatywanie bąbelków. Niegdyś dużą popularnością cieszyły się płytkie i szerokie kieliszki przypominające pucharek, jednak nie były one praktyczne do musującego alkoholu. Kieliszki do szampana mieszczą 150-230 ml.

Kieliszki do martini

Kolejne kieliszki do alkoholu, które warto mieć w swojej kolekcji, są do martini. Mają one długą nóżkę i stożkową czarkę. Świetnie eksponują nie tylko trunek, ale i dodane do środka oliwki. Mają one zwykle 200-280 ml pojemności i dobrze leżą w dłoni.

kieliszki do wina

Kieliszki do wódki

Kieliszki do wódki występują w tak wielu wariantach, że trudno jest tak naprawdę wybrać jeden. Różnią się między sobą nie tylko kształtem, ale i pojemnością — od 25 do nawet 100 ml. Zasada jest jednak taka, by czystą wódkę serwować w kieliszku bez nóżki, a smakową — z nóżką.

Kieliszki do koniaku, brandy i whisky

Kieliszki do koniaku oraz brandy, typu napoleon, mają bardzo pękatą czarkę i krótką nóżkę. Trzymamy je odwrotnie niż to było w przypadku wina — za czarkę, by podgrzewać dłonią alkohol. Mają one średnio 200 ml pojemności, jednak wlewamy do środka zaledwie 20-40 ml trunku. Natomiast whisky serwujemy w niskiej i przysadzistej szklance o grubym dnie i 250-300 ml pojemności. 

Kieliszki do likieru i nalewek

Kieliszki do likieru oraz nalewek są bardzo podobne do kieliszków do wódki, jednak tutaj niezbędna jest wysoka nóżka. Czarka zaś może być prosta, zwężająca się lub rozchylająca ku górze. Zmieści ona około 20-25 ml, a czasem też i 70 ml słodkiego trunku.

Kieliszek do piwa

Kieliszki do piwa przeważnie mają od 300 do 600 ml pojemności, niewielką i masywną nóżkę oraz dość pękaty kształt. Spotkamy je też pod nazwą pokal do piwa. Niektórzy zaś preferują picie piwa w tradycyjnym kuflu.

Kieliszki do wody

Woda nie jest alkoholem, jednak ją także możemy zaserwować w kieliszku, a dokładniej w tak zwanym goblecie. Nie powinno być problemu z jego rozpoznaniem, gdyż jest on dość duży, na grubszej nóżce i wykonany z grubszego szkła. Goblety mogą mieścić zarówno 200 ml wody, jak i 600 ml.

Podaliśmy najpopularniejsze rodzaje kieliszków do alkoholu. Które masz w swoim domu, a w które musisz się jeszcze zaopatrzyć? Nie czekaj i uzupełnij kolekcję o dobrej jakości szkło!

[product id="687, 11116, 11104, 893, 763, 739"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium