bokono.pl
Kształt ma znaczenie - jakie kieliszki do białego i czerwonego wina?
Kształt ma znaczenie - jakie kieliszki do białego i czerwonego wina?

Kieliszki do wina - cechy 

Na samym początku warto wskazać ogólne cechy, które wyróżniają wszystkie kieliszki. Bardzo ważna jest przede wszystkim jakość i kolor szkła, z którego wykonano naczynia. To właśnie dlatego tak bardzo ważne jest wybieranie wyłącznie produktów wysokiej jakości, te kieliszki pozwolą nam cieszyć się barwą spożywanego trunku. Nie można zapominać o tym, że dobre wino dostarcza nam nie tylko wrażeń smakowych, ale także wzrokowych. 

Podczas wyboru kieliszków do wina warto zwrócić uwagę na konstrukcję nóżki. Odpowiednia długość gwarantuje swobodne trzymanie kieliszka w dłoni, dzięki temu nie ma konieczności dotykania czasy, w której znajduje się wino. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, bo dzięki temu spożywany trunek zachowuje odpowiednią temperaturę. Wiele osób zastanawia się także, ile ml ma kieliszek do wina. Okazuje się, że pojemność powinna być na tyle duża, aby każdy koneser dobrych trunków mógł swobodnie zamieszać winem bez ryzyka rozlania. To właśnie podczas tej czynności z alkoholi uwalniają się te wyjątkowe aromaty. I najważniejsza rzecz - jeśli czekamy na gości, powinniśmy zadbać o to, aby kieliszki, które pojawią się na naszym stole, pasowały do siebie. 

Jakie kieliszki do wina czerwonego? 

Kieliszki do wina czerwonego są duże, a ich czasza jest bardziej pękata niż naczyń do białego wina. Czasza swoim kształtem przypomina kwiat tulipana i zwęża się ku górze. Co jeszcze je różni? Przede wszystkim to, że czerwone wino serwujemy w większych i wyższych naczyniach. Warto w tym miejscu dodać, że szersze naczynie sprawia, że powierzchnia trunku ma większy kontakt z powietrzem. To właśnie dzięki temu z alkoholu wyzwalają się niepowtarzalne aromaty, co sprawia, że wino staje się nie tylko delikatniejsze, ale także gładsze w odbiorze. Warto w tym miejscu dodać, że im starsze wino, tym większy powinien być kieliszek. 

czerwone wino kieliszki

Kieliszki do białego wina - jakie wybrać?

Jakie kieliszki do wina białego sprawdzą się najlepiej? Do serwowania tego alkoholu powinniśmy wybrać naczynia o nieco mniejszej i węższej czaszy. Co więcej, w przypadku tego trunku za duża powierzchnia może spowodować, że nasze odczucia nie będą takie, jakie powinny być. Warto dodać, że nieco węższe lampki do wina napełniamy w niewielkiej części. Mniejsza czasza pomaga w zachowaniu odpowiedniej temperatury wina, a węższe ujście “utrzymuje” aromaty w jednym miejscu. Dzięki temu możemy delektować się dobrym smakiem podczas degustacji. 

Karafka do wina - jak powinna wyglądać?

Odpowiednio dobrane kieliszki to połowa sukcesu. Jeśli chcemy zaskoczyć swoich gości podczas uroczystej kolacji czy rodzinnego obiadu powinniśmy zainwestować w elegancką karafkę do wina. Nowoczesne modele, które znajdziemy w praktycznie każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego to najczęściej karafki z korkiem o kształcie zbliżonym do gruszki, czyli są zaokrąglone na dole i zwężają się ku górze. Co więcej, te modele są niezwykle poręczne, wygodnie trzyma się je w dłoni, a wlewanie trunków nie sprawia najmniejszego problemu. Karafki o tej budowie są przeznaczone do serwowania białego wina. Do alkoholu o czerwonej barwie polecamy naczynia, które są szersze na górze i węższe na dole. 

Na sam koniec warto dowiedzieć się jak trzymać kieliszek do wina. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, zarówno naczynie do czerwonego, jak i białego wina należy trzymać za nóżkę, mniej więcej w środkowej części. Warto pamiętać o tym, że podczas kosztowania trunku nasza dłoń powinna pozostać w tej samej pozycji. Okazuje się, że na początku nie jest to łatwe, ale z czasem każdy miłośnik wina nabierze odpowiedniej wprawy. 

[product id="24130, 788, 771, 4744, 4743, 1587"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium