bokono.pl
Porcelana z Ćmielowa - skąd się bierze jej fenomen?
Porcelana z Ćmielowa - skąd się bierze jej fenomen?

Historia porcelany z Ćmielowa

Początek

Wszystko zaczęło się, kiedy to pewien garncarz zamieszkujący miejscowość postawił na własny biznes i zajął się produkcją glinianych garnków oraz fajansu. W 1838 roku fabrykę przejęła rodzina Weissów, a do wytwarzanego asortymentu dołożyli porcelanę. Początkowo stawiali na proste i klasyczne wzory oraz kształty. Jednak już po 1840 roku na ich wyrobach zaczęły pojawiać się motywy roślinne, scenki rodzajowe, a nawet portrety sławnych osób. 

Co ciekawe, ich znak rozpoznawczy - łabędź na tle gałęzi oraz słowo „Ćmielów” - porcelanę z Ćmielowa zaczął ozdabiać dopiero od 1887 roku. To właśnie wtedy w fabryce pojawili się nowi właściciele - Druccy-Lubecc - i to właściwie oni wprowadzili porcelanowy serwis na wyższy poziom. Do zakładu sprowadzili francuskich specjalistów z Limoges, miasta, które po dziś dzień cieszy się mianem kolebki porcelanowych manufaktur. To mistrzowie z Francji nauczyli Polaków ozdabiać porcelanę ręcznie malowanymi wzorami.

Dziś zakład jest w prywatnych rękach, a jego rozpoznawczym znakiem jest litera „Ć” umieszczona w trójkącie.

Na salonach

Lata 30. XX wieku okazały się prawdziwym przełomem w historii ćmielowskiej porcelany. Wówczas przy projektach stołowej zastawy dla manufaktury w Ćmielowie pracowali znani projektanci - J. Steckiewicz i B. Wysocki. Z tego okresu wywodzi się również wiele klasycznych kolekcji utrzymanych w stylu art déco, ale także znana na cały świat seria „Empire”, do dziś goszcząca m.in. na belgijskim królewskim dworze, w Watykanie czy Kancelarii Prezydenta RP. 

Nie tylko stołowa zastawa

Jednak porcelana Ćmielów to nie tylko zastawa stołowa. Próg słynnej manufaktury w latach 50. i 60. XX opuściły również figurki ćmielowskie. Dekoracyjne rzeźby doskonale wpisywały się w stylistykę New Look i zapoczątkowały zupełnie nową sztukę użytkową porcelany. 

Porcelana z Ćmielowa dziś

Obecnie ćmielowskie fabryki porcelany współpracują między innymi z Markiem Cecułą, znanym i cenionym ceramikiem oraz projektantem. Ich celem jest dostarczanie konsumentom nowych i innowacyjnych form porcelany stołowej, tworzonej w tradycyjnych polskich zakładach. Dzięki temu współcześnie do sklepów trafiają zarówno kolekcje, które wpisują się w klasyczny sznyt, jak i te bardziej szalone - nowatorskie i efektowne zestawy. To wszystko sprawia, że niemal każdy ma szansę odnaleźć w ich wyrobach produkty, które najlepiej wpisują się w jego indywidualne poczucie stylu i gust.

Porcelana Ćmielów - czy warto?

Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie, czy warto postawić na porcelanę z Ćmielowa, to naszym zdaniem istnieje tu tylko jedna prawidłowa odpowiedź - tak! Dlaczego? Ponieważ w parze z nią idzie nie tylko długoletnia tradycja. To przede wszystkim dbałość o detale, niepowtarzalne wzory i wysoka jakość zastawy stołowej. Konsumenci wśród proponowanych wyrobów znajdą nowatorskie i innowacyjne projekty oraz te klasyczne, które zachwycają ponadczasowością. Wystarczy wspomnieć, że chociaż rocznie fabryka porcelany w Ćmielowie produkuje około 420 ton porcelany, to tylko połowa trafia na polski rynek. Dziś polskie wyroby z tego niewielkiego miasta cieszą się uznaniem na całym świecie i są niewątpliwie synonimem luksusu. 

Co ważne, porcelana z Ćmielowa zachwyca nie tylko wizualną oprawą i długoletnią tradycją jej wykonywania. Ich zastawa stołowa, choć nierzadko o ekstrawaganckim kształcie, jest praktyczna i użyteczna. Jakość materiałów, z których została wykonana, zapewnia długotrwałość i sprawia, iż wybrane elementy posłużą ci przez wiele lat. Dlatego serwisy stołowe z Ćmielowa cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem wśród użytkowników porcelany w wielu krajach! 

[product id="25988, 4168, 24422"]

Wybrane dla Ciebie
Salaterka Okrągła 23 cm Krzysztof Fryderyka
Salaterka Okrągła 23 cm Krzysztof Fryderyka
33,10 zł
Zestaw talerzy Boss Kolory ziemi Beżowy Lubiana 6 osób/18 el
Zestaw talerzy Boss Kolory ziemi Beżowy Lubiana 6 osób/18 el
389,99 zł 379,99 zł
Salaterka Okrągła 26 cm Krzysztof Fryderyka
Salaterka Okrągła 26 cm Krzysztof Fryderyka
45,34 zł
Kubek Morning Lubiana 250 ml
Kubek Morning Lubiana 250 ml
10,99 zł
- +
szt.
Talerz głęboki 22,5 cm Fryderyka Krzysztof
Talerz głęboki 22,5 cm Fryderyka Krzysztof
20,86 zł
Półmisek Owalny 24 cm Krzysztof Fryderyka
Półmisek Owalny 24 cm Krzysztof Fryderyka
40,99 zł
Salaterka Okrągła 16 cm Krzysztof Fryderyka
Salaterka Okrągła 16 cm Krzysztof Fryderyka
15,34 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium