bokono.pl
Porcelana z Ćmielowa - skąd się bierze jej fenomen?
Porcelana z Ćmielowa - skąd się bierze jej fenomen?

Historia porcelany z Ćmielowa

Początek

Wszystko zaczęło się, kiedy to pewien garncarz zamieszkujący miejscowość postawił na własny biznes i zajął się produkcją glinianych garnków oraz fajansu. W 1838 roku fabrykę przejęła rodzina Weissów, a do wytwarzanego asortymentu dołożyli porcelanę. Początkowo stawiali na proste i klasyczne wzory oraz kształty. Jednak już po 1840 roku na ich wyrobach zaczęły pojawiać się motywy roślinne, scenki rodzajowe, a nawet portrety sławnych osób. 

Co ciekawe, ich znak rozpoznawczy - łabędź na tle gałęzi oraz słowo „Ćmielów” - porcelanę z Ćmielowa zaczął ozdabiać dopiero od 1887 roku. To właśnie wtedy w fabryce pojawili się nowi właściciele - Druccy-Lubecc - i to właściwie oni wprowadzili porcelanowy serwis na wyższy poziom. Do zakładu sprowadzili francuskich specjalistów z Limoges, miasta, które po dziś dzień cieszy się mianem kolebki porcelanowych manufaktur. To mistrzowie z Francji nauczyli Polaków ozdabiać porcelanę ręcznie malowanymi wzorami.

Dziś zakład jest w prywatnych rękach, a jego rozpoznawczym znakiem jest litera „Ć” umieszczona w trójkącie.

Na salonach

Lata 30. XX wieku okazały się prawdziwym przełomem w historii ćmielowskiej porcelany. Wówczas przy projektach stołowej zastawy dla manufaktury w Ćmielowie pracowali znani projektanci - J. Steckiewicz i B. Wysocki. Z tego okresu wywodzi się również wiele klasycznych kolekcji utrzymanych w stylu art déco, ale także znana na cały świat seria „Empire”, do dziś goszcząca m.in. na belgijskim królewskim dworze, w Watykanie czy Kancelarii Prezydenta RP. 

Nie tylko stołowa zastawa

Jednak porcelana Ćmielów to nie tylko zastawa stołowa. Próg słynnej manufaktury w latach 50. i 60. XX opuściły również figurki ćmielowskie. Dekoracyjne rzeźby doskonale wpisywały się w stylistykę New Look i zapoczątkowały zupełnie nową sztukę użytkową porcelany. 

Porcelana z Ćmielowa dziś

Obecnie ćmielowskie fabryki porcelany współpracują między innymi z Markiem Cecułą, znanym i cenionym ceramikiem oraz projektantem. Ich celem jest dostarczanie konsumentom nowych i innowacyjnych form porcelany stołowej, tworzonej w tradycyjnych polskich zakładach. Dzięki temu współcześnie do sklepów trafiają zarówno kolekcje, które wpisują się w klasyczny sznyt, jak i te bardziej szalone - nowatorskie i efektowne zestawy. To wszystko sprawia, że niemal każdy ma szansę odnaleźć w ich wyrobach produkty, które najlepiej wpisują się w jego indywidualne poczucie stylu i gust.

Porcelana Ćmielów - czy warto?

Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie, czy warto postawić na porcelanę z Ćmielowa, to naszym zdaniem istnieje tu tylko jedna prawidłowa odpowiedź - tak! Dlaczego? Ponieważ w parze z nią idzie nie tylko długoletnia tradycja. To przede wszystkim dbałość o detale, niepowtarzalne wzory i wysoka jakość zastawy stołowej. Konsumenci wśród proponowanych wyrobów znajdą nowatorskie i innowacyjne projekty oraz te klasyczne, które zachwycają ponadczasowością. Wystarczy wspomnieć, że chociaż rocznie fabryka porcelany w Ćmielowie produkuje około 420 ton porcelany, to tylko połowa trafia na polski rynek. Dziś polskie wyroby z tego niewielkiego miasta cieszą się uznaniem na całym świecie i są niewątpliwie synonimem luksusu. 

Co ważne, porcelana z Ćmielowa zachwyca nie tylko wizualną oprawą i długoletnią tradycją jej wykonywania. Ich zastawa stołowa, choć nierzadko o ekstrawaganckim kształcie, jest praktyczna i użyteczna. Jakość materiałów, z których została wykonana, zapewnia długotrwałość i sprawia, iż wybrane elementy posłużą ci przez wiele lat. Dlatego serwisy stołowe z Ćmielowa cieszą się tak ogromnym zainteresowaniem wśród użytkowników porcelany w wielu krajach! 

[product id="25988, 4168, 24422"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium