bokono.pl
Serwisy obiadowe - z porcelany czy ceramiki?
Serwisy obiadowe - z porcelany czy ceramiki?

Dlaczego warto zainwestować w serwis obiadowy? 

Wysokiej jakości serwis obiadowy to główna atrakcja, a z drugiej strony dekoracja wielu stołów. Dzięki tym wyjątkowym kompletom serwowane potrawy przyciągają wzrok i nabierają wyjątkowego charakteru. Co więcej, elegancka zastawa stołowa podnosi wartość estetyczną przygotowywanych posiłków, a z drugiej strony pozytywnie wpływa na wystrój oraz atmosferę panującą we wnętrzu. Nie ulega więc wątpliwości, że w każdym domu powinien znaleźć się serwis obiadowy, który będzie świetnie się prezentował podczas wielu okazji. 

Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę przy wyborze zastawy stołowej? Najważniejszy jest materiał, z którego wykonano komplet naczyń. Na rynku mamy do wyboru m.in. elementy szklane, ceramiczne i porcelanowe. Kolejnym aspektem jest stylistyka serwisu - warto dopasować ją do aranżacji wnętrza. Nie da się jednak ukryć, że aktualnie najpopularniejsze są zastawy z ceramiki lub porcelany. Czym różnią się między sobą te materiały? Który będzie lepszym rozwiązaniem? A co z wielkością serwisu obiadowego? 

Kilka słów o ceramice

Ceramika towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Jest to tworzywo, które otrzymuje się przez wypalanie precyzyjnie uformowanej gliny. To właśnie w czasach prehistorycznych odkryto, że jest ona bardzo plastyczna, a dodatkowo łatwa w przetwarzaniu. Warto także dodać, że nazwa ceramiki wywodzi się z języka greckiego, a dokładniej ze słowa keramikos, co oznacza ziemię, glinę. Oczywiście na przełomie lat proces wytwarzania tego typu wyrobów znacznie ewoluował. Chodzi tu przede wszystkim o technikę wypalania czy zdobienia. To wszystko sprawia, że aktualnie mamy do wyboru co najmniej kilka różniących się od siebie rodzajów ceramiki. 

Co warto wiedzieć o porcelanie? 

To właśnie porcelana jest uważana za jeden z najszlachetniejszych rodzajów ceramiki. Co więcej, aktualnie naczynia wykonane z tego materiału można znaleźć w wielu domach. Z pewnością odpowiada za to fakt, że ta odmiana ceramiki jest wytrzymała i charakteryzuje się odpornością na wilgoć. Nie da się ukryć, że porcelana to uniwersalny materiał, który znajdzie zastosowanie w każdym domu. 

Zestaw obiadowy na 12 osób - czy to praktyczne rozwiązanie? 

Przed zakupem kompletu obiadowego należy wziąć pod uwagę jego wielkość. Co prawda inna ilość naczyń sprawdzi się w przypadku pary, a inna u kilkuosobowej rodziny. Nie da się jednak ukryć, że w każdym domu powinno znaleźć się miejsce na “dodatkową” ilość naczyń, ponieważ czasami dość niespodziewanie może odwiedzić nas więcej niż kilku gości. Dość często w takiej niespodziewanej sytuacji jesteśmy wręcz zmuszeni do podawania posiłków na różnych i niepasujących do siebie talerzach, półmiskach itd. Z uwagi na to optymalnym rozwiązaniem wydaje się być inwestycja w serwis obiadowy na 12 osób. Dzięki temu mamy pewność, że zestaw naczyń pozwoli zaserwować uroczysty rodzinny obiad w gronie kilkunastu osób. 

Serwis obiadowy z porcelany czy ceramiki - co wybrać? 

Jak już wcześniej wspomniano, w polskich domach najczęściej można spotkać ceramiczne i porcelanowe serwisy obiadowe. Z pewnością odpowiada za to fakt, że oba tworzywa są popularne i chętnie wykorzystywane do produkcji naczyń obiadowych. Warto jednak odpowiednio o nie dbać, wyłącznie wtedy będą służyć nam na lata. Aktualnie w sklepach stacjonarnych oraz internetowych można znaleźć zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne serwisy wykonane z porcelany lub ceramiki. 

Komplet obiadowy można znaleźć w każdym domu. Eleganckie naczynia to synonim luksusu oraz domowego prestiżu. Dodatkowo są uzupełnieniem wystroju wnętrza, a serwowane w nich potrawy nabierają wyjątkowego charakteru.

[product id="26742, 27003, 27077"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium