bokono.pl
Wiosenne porządki w 4 krokach – czego potrzebujesz?
Wiosenne porządki w 4 krokach – czego potrzebujesz?

Krok 1: dobry plan

Kalendarzową wiosną świętujemy 21 marca, jednak meteorologicznie nadchodzi ona około 20 dni wcześniej. Czy to oznacza, że już niedługo będzie cieplej, słoneczniej, a przyroda powoli zacznie się budzić i świat na nowo się zazieleni? Marzec jest doskonałym czasem, by zabrać się za porządki w domu. Jednak aby wszystko przebiegło gładko, nie rzucaj się na głęboką wodę, nie wygarniaj rzeczy z szafek i szuflad. Podstawą jest dobry plan. Co to oznacza?

Przemyśl, ile dni chcesz na to przeznaczyć, w jakich godzinach możesz sprzątać oraz które miejsca wymagają największej uwagi. Możesz na przykład podzielić sprzątanie na konkretne pomieszczenia. Wiosenne porządki zaplanuj rozsądnie, tak by się nie wypalić i nie stracić chęci po jednym dniu.

Krok 2: segregacja

Segregacja kojarzy się raczej ze śmieciami, ale to właśnie od niej zacznij gruntowne sprzątanie. Jeśli w pierwszej kolejności zajmujesz się sprzątaniem kuchni, dokładnie przejrzyj znajdujące się w niej rzeczy. Zapewne wielu z nich możesz się po prostu pozbyć – coś jest zepsute, zużyte, nie nadaje się już do korzystania, przeterminowane, pęknięte. Pozostałe zaś dokładnie umyj.

Postępuj tak z każdym kolejnym pomieszczeniem (nie pomijaj sprzątania szafy i pozbycia się ubrań oraz butów). Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że zagraconą przestrzeń trudniej utrzymać w czystości. Zaopatrz się też w różnego typu pudełka i organizery.

wiosenne porzadki

Krok 3: środki czystości

Plan gotowy, zbędne rzeczy zniknęły, to teraz czas na to, by sięgnąć po środki czystości i artykuły do sprzątania. Możesz kupić gotowe płyny do mycia różnych powierzchni lub sporządzić własny roztwór, wykorzystując na przykład ocet, sodę oczyszczoną czy sok z cytryny. Zawsze też chroń swoje dłonie i nakładaj rękawiczki.

Pamiętaj o każdym zakamarku, również o framugach, drzwiach, oknach, klamkach i żyrandolach. Jeśli coś jest trudno dostępne i przy cotygodniowym sprzątaniu pomijasz te miejsca, to wiosenne porządki są właśnie po to, by tam zajrzeć i usunąć nagromadzony kurz. Przestaw też meble, tak by wyczyścić dokładnie całą podłogę. Jeśli obawiasz się zarysowań, podklej nóżki mebli specjalnymi podkładkami z filcu. Są one dostępne w różnych kształtach i wielkościach, więc bez problemu je dopasujesz.

Ponadto przydatne będą: szczotki, gąbki i ściereczki (a jeśli masz żaluzje, to również specjalna szczotka do żaluzji), mop (na przykład obrotowy z wiadrem) i ręcznik papierowy. Wszystko to usprawni Twoją pracę i znacznie ją przyspieszy. 

Krok 4: pranie i wietrzenie

Na koniec, gdy już cały dom będzie sprzątnięty, zabierz się za wypranie firan, zasłon oraz tekstyliów – pościeli, poduszek, narzuty. Zwróć też uwagę na wycieraczki, dywany i chodniki. One również wymagają odświeżenia – jeśli nie możesz wyprać ich w pralce, zrób to przy pomocy specjalnych produktów oraz odkurzacza. Potraktuj je też trzepaczką i dobrze wywietrz. Na koniec jeszcze mała uwaga: wiosenne porządki nie muszą obejmować wyłącznie wnętrz, zadbaj również o balkon, taras i ogród.

Ogarnij swoją przestrzeń i wprowadź wiosnę do domu! Pamiętaj też o dodatkach, szczególnie świeżych kwiatach w wazonie! Może to też czas na nową porcelanę? Wykorzystaj nasze wskazówki! Powodzenia!

[product id="24772, 27657, 24768, 25317, 25805, 10938"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium