bokono.pl
Wybieramy zestawy garnków - sprawdź nasze propozycje
Na indukcję, na gaz, emaliowane czy ze stali – wybieramy zestaw garnków

Dobre garnki, czyli jakie? Krótki poradnik zakupowy

Nie mamy wątpliwości, że zestaw garnków to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni – tak samo małej, jak i dużej. Na co jednak trzeba zwracać uwagę podczas ich zakupu? Czym się kierować, by wybrać najlepszy komplet? Podpowiadamy.

Otóż podstawową sprawą jest to, jak dużo garnków tak naprawdę potrzebujemy oraz w jakim powinny być one rozmiarze. Najprostsze zestawy składają się z trzech garnków i trzech pokrywek, ale dużą popularnością cieszą się też te nieco większe, z rondelkiem z dłuższą rączką. 

Bez problemu znajdziemy także komplety garnków z jedną bądź z kilkoma patelniami, oraz z czajnikiem. Wówczas każdy element idealnie do siebie pasuje, jest utrzymany nie tylko w tej samej kolorystyce, ale też w tym samym stylu. Jeśli zaś chodzi o rozmiar garnków, to tutaj kierujmy się własnymi potrzebami i preferencjami. Jednym wystarczą małe garnki, inni nie będą wyobrażali sobie gotowania bez wysokiego i pojemnego garnka do zupy, bigosu czy leczo. Pamiętajmy przy tym, by garnki miały antypoślizgowe i nienagrzewające się uchwyty.

Istotne jest także to, czy szukamy garnków na indukcję, na kuchenkę gazową czy jeszcze inną płytę grzewczą. Z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej opłacają się garnki na płytę indukcyjną, gdyż wykorzystują one niemal w całości pobieraną energię elektryczną, co automatycznie przekłada się na niższe rachunki za prąd. Miejmy świadomość, że jeśli chcemy kupić garnki na indukcję, to szukajmy takiej informacji w opisie produktu. Producent jest zobowiązany do jasnego komunikowania, czy garnki nadają się na indukcję, czy też nie.

Zestaw garnków – stalowych, emaliowanych, a może żeliwnych? Co wybrać?

Skoro wiemy już, jak zabrać się za poszukiwanie idealnego zestawu garnków do swojego domu, to możemy przejść do krótkiego omówienia rodzajów, jakie są w sprzedaży. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję.

Garnki ze stali nierdzewnej

Najpopularniejsze, odporne na wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Garnki ze stali łatwo utrzymać z czystości. Są one wykorzystywane zarówno do użytku domowego, jak i w gastronomii. Niektóre modele nadają się także do piekarnika.

Garnki emaliowane

zestaw emaliowanych garnkow

Niegdyś były obecne w każdej kuchni. Garnki emaliowane są doskonałe dla alergików i dzieci, gdyż nie zawierają żadnych substancji uczulających. Dodatkowo występują w najróżniejszych kolorach i wzorach.

Garnki żeliwne

Ciężki i solidny zestaw garnków żeliwnych to inwestycja na lata. Charakteryzują się one najwyższą jakością. Są idealne do długiego gotowania i duszenia potraw. Trzeba jednak pamiętać o szczególnym dbaniu o nie, na przykład niepolewaniu wodą, gdy są rozgrzane.

Garnki ceramiczne

Garnki ceramiczne także dostaniemy w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Ich zaletą jest niewątpliwie to, że utrzymują długo ciepło, a przy tym – podobnie jak emaliowane – są wolne od metali, więc bezpieczne dla każdego.

Garnki aluminiowe

Garnki aluminiowe są zaś lekkie i szybko się nagrzewają, jednak wchodzą w reakcję z żywnością, więc muszą być pokryte specjalną powłoką. Znajdziemy zatem garnki aluminiowe z powłoką emaliowaną, teflonową czy marmurową bądź grafitową.

Garnki szklane

Stosunkowo mało popularne. Wbrew pozorom nie trzeba obawiać się o ich stłuczenie, gdyż są odporne zarówno na wysoką temperaturę, jak i na jej wahania. Dodatkowo szkło nie pochłania zapachów, smaków i nie uczula.

To już wszystko, co przygotowaliśmy tym razem. Już wiesz, na który zestaw garnków się zdecydujesz? Życzymy udanych zakupów!

[product id="1230, 28067, 20456, 12314, 28045, 1307"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium