bokono.pl
Zasady savoir-vivre przy świątecznym stole - jak ułożyć sztućce?
Zasady savoir-vivre przy świątecznym stole - jak ułożyć sztućce?

Zadbaj o poprawne nakrycie stołu 

Przed przystąpieniem do układania sztućców i naczyń na stole, należy zadbać o jego udekorowanie. Absolutnym must have jest elegancki obrus - najlepszym rozwiązaniem będzie ponadczasowy i klasyczny model w białym kolorze. Bardzo ważne są także serwetki i świece. Świece podczas wigilijnej kolacji tworzą wyjątkowy, świąteczny nastrój. Wyjątkowym urozmaiceniem mogą być także żywe kwiaty w wazonie. Okazuje się, że te na pozór mało znaczące detale zadbają o oryginalny wygląd stołu i dobry nastrój. 

Jeśli zapraszamy najbliższych na świąteczny obiad, warto przygotować takie potrawy, które mieliśmy okazję przyrządzić już wcześniej. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że w takiej sytuacji minimalizujemy ryzyko wpadki z nieudanym daniem. 

Ułożenie sztućców i talerzy na stole - co warto wiedzieć? 

Świąteczna kolacja lub obiad w gronie najbliższych wymaga odpowiedniego przygotowania i pięknej oprawy. Jeśli chodzi o ułożenie zastawy stołowej można wybrać jedno z dwóch podstawowych typów nakryć - podstawowe lub rozszerzone. Co je różni? Przede wszystkim liczba wykorzystanych naczyń i sztućców. Jeśli chodzi o nakrycie stołu na wyjątkową okazję, można zainwestować w ozdobne talerze z elementem dekoracyjnym lub w konkretnym kolorze. 

Jak ułożyć sztućce? 

dekoracja stołu

Wbrew pozorom obiad w gronie najbliższych, a przede wszystkim poprawne rozłożenie sztućców może okazać się nie lada wyzwaniem. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych zasad, aby uchronić się przed niezręcznymi wpadkami w gronie rodziny. Co więcej, eleganckie nakrycie stołu nie tylko wygląda pięknie, ale jest także wielkim ułatwieniem dla gości. Gospodarze mogą zająć się serwowaniem potraw, a osoby zaproszone nie muszą zastanawiać się, których sztućców powinni użyć. Czas rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się jak ułożyć sztućce na stole. Pierwszą zasadą, o której należy pamiętać to - korzystanie z jednego kompletu. Niestety mieszanie ze sobą różnych stylów, a co najgorsze kolorów nigdy nie będzie wyglądać dobrze podczas uroczystej kolacji. Przed ułożeniem sztućców na stole warto sprawdzić, czy poszczególne elementy nie mają żadnych zacieków i plam po zmywaniu. Jeśli wszystko wygląda pięknie, można zacząć układać sztućce. 

Na początku należy rozplanować ułożenie talerzy, następnie można zająć się kolejnymi elementami zastawy. Sztućce układamy po obu stronach naczyń. Jeśli chodzi o kolejność, to zawsze powinny znajdować się w takiej kolejności, w jakiej będą używane. Oznacza to, że najdalej od talerza powinny leżeć te, które zostaną użyte przez gości jako pierwsze. Wychodzi na to, że łyżka musi być pierwsza od zewnątrz po prawej stronie (jeśli przewidujemy zupę), a następny w kolejności nóż do pierwszego dania. 

Jak ułożyć sztućce gdy przed daniem głównym będzie serwowana przystawka? W takim przypadku nie można zapomnieć o umieszczeniu małego noża pomiędzy łyżką do zupy a nożem do dania głównego. Widelce układamy także z lewej strony według tej samej zasady. 

Jedną z kwestii, która może spędzać sen z powiek jest - jak ułożyć sztućce, a przede wszystkim noże, aby było to zgodne z zasadami savoir-vivre? Noże należy położyć ostrzem w stronę talerzy. 

Jak się układa sztućce deserowe? Sztućce deserowe, którymi będziemy spożywać słodki posiłek, powinny być ułożone nad talerzem. Łyżeczkę należy położyć powyżej widelczyka.

Jak układać sztućce po posiłku? 

Jak widać poprawne ułożenie sztućców nie jest trudne, wystarczy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Podobnie jest także z tymi elementami zastawy po zakończonym posiłku. Okazuje się, że w takiej sytuacji również niezbędne jest poprawne ułożenie sztućców. 

Aby poinformować gospodarza, że mamy przerwę w posiłku należy “ustawić” sztućce na godzinie piątej i siódmej. Ułożenie widelca i noża na tych samych godzinach, ale złączonymi czubkami, oznacza, że jest to idealny moment na dokładkę. Ustawienie ich pionowo oznacza, że skończyliśmy posiłek. 

Pierwsza kolacja wigilijna w nowym domu lub uroczysty świąteczny obiad w gronie najbliższych wymaga odpowiedniej oprawy. Oprócz listy dań niezbędne jest także odpowiednie przygotowanie stołu - obrus, świąteczne serwetki i ułożenie sztućców zgodnie z zasadami savoir-vivre to absolutne must have jeśli chcemy, aby całość prezentowała się elegancko. 

[product id="7907, 8359, 8358, 20369, 20679, 8367"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium