bokono.pl
Jak odkamienić czajnik?
Jak odkamienić czajnik?

Jak odkamienić czajnik elektryczny?

Czajniki elektryczne, mimo swojej wygody i szybkości, mają tendencję do gromadzenia kamienia, z ten z kolei pogarsza smak wody i obniża wydajność urządzenia. Możesz pozbyć się kamienia specjalnymi preparatami lub zabrać się za to domowymi sposobami.

Najpopularniejszym środkiem do odkamieniania czajników jest ocet. Wlej do czajnika mieszaninę wody i octu w równych proporcjach, zagotuj ją, a następnie pozostaw na około godzinę. Po tym czasie wylej zawartość i dokładnie przepłucz czajnik czystą wodą, aby pozbyć się resztek octu i nieprzyjemnego zapachu.

Alternatywnie możesz zastosować kwasek cytrynowy. Wystarczy wsypać dwie łyżki kwasku do czajnika, zalać wodą, zagotować i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie wylej roztwór, dokładnie przepłucz czajnik i zagotuj czystą wodę.

Inną skuteczną metodą jest użycie sody oczyszczonej. Rozpuść łyżeczkę sody w wodzie i wlej do czajnika. Następnie zagotuj wodę i pozostaw na około 15 minut. Po upływie tego czasu wylej roztwór, dokładnie przepłucz czajnik i zagotuj czystą wodę.

Jak odkamienić czajnik na gaz?

Czajniki na gaz, choć rzadziej spotykane niż ich elektryczne odpowiedniki, nadal mają swoich zwolenników. Jednak podobnie jak czajniki elektryczne, również te na gaz są narażone na osadzanie się kamienia. Proces odkamieniania w przypadku czajnika na gaz jest dokładnie taki sam, jak opisywaliśmy wyżej.

Możesz sięgnąć zarówno po ocet, jak i kwasek cytrynowy czy sodę oczyszczoną. To do ciebie należy decyzja, na który sposób się zdecydujesz. Pamiętaj tylko, że czajnik może wymagać kilkukrotnego przepłukania, zanim zagotujesz w nim wodę na kawę czy herbatę.

Odkamienianie czajnika octem

Skoro już wspomnieliśmy o domowych metodach na odkamienianie czajników, to warto przyjrzeć im się trochę bliżej. Na początek ocet. Jego kwasowość sprawia, że jest niezwykle efektywny w rozpuszczaniu kamienia. Proces odkamieniania czajnika octem jest prosty i można go przeprowadzić w kilku krokach – mieszając w równych proporcjach ocet i wodę, a następnie gotując taką mieszankę w czajniku i zostawiając ją. Pozostawienie jest naprawdę bardzo ważne – dopiero wówczas kwas z octu będzie miał czas na rozpuszczenie osadu. Na koniec wystarczy wylać mieszankę i przepłukać czajnik, zawsze czystą wodą. 

Ocet ma także dodatkowe zalety – jest naturalny, bezpieczny dla zdrowia i środowiska, a także bardzo tani. Wykorzystując go do odkamieniania czajnika, unikasz potrzeby stosowania chemicznych środków czyszczących, które mogą zawierać szkodliwe substancje. Dzięki regularnemu odkamienianiu czajnika octem możesz cieszyć się czystą wodą, lepszym smakiem napojów oraz sprawnie działającym sprzętem przez dłuższy czas.

czajnik elektryczny

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Kolejny jest kwasek cytrynowy – także naturalny i równie skuteczny. Jest delikatniejszy od octu, więc stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które nie przepadają za intensywnym zapachem octu.

Wystarczy dwie łyżeczki kwasku wsypać do czajnika i zalać wodą, a potem całość zagotować. I tu również trzeba taki roztwór pozostawić, choć nie musi to być godzina – wystarczy 30 minut. Gdy czas minie, przepłucz czajnik czystą wodą.

Dzięki tej metodzie czajnik będzie zawsze czysty, odświeżony i gotowy do użycia, a ty możesz cieszyć się idealnie przygotowaną herbatą czy kawą.

Odkamienianie czajnika sodą

Trio zamyka soda oczyszczona. To bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych środków czyszczących, jaki masz w swojej kuchni. Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie i doskonale poradzi sobie także z usunięciem kamienia z wnętrza czajnika.

Nie jest to trudne – rozpuść łyżeczkę sody w wodzie, wlej roztwór do czajnika i zagotuj go, zostawiając na 15 minut. Po tym czasie wylej zawartość czajnika, dokładnie go przepłucz i zagotuj czystą wodę.

Wykorzystaj nasze sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego i na gaz bez użycia chemii! Przeprowadzaj te czynności regularnie! Powodzenia!

 

Przeczytaj także:

Czajnik elektryczny czy gazowy - jaki wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając czajnik elektryczny?

[product id="10363, 10364, 10347, 4826, 8959, 1050"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium