bokono.pl
Jak piłować paznokcie naturalne i wybrać najlepszy pilnik? Poradnik krok po kroku
Jak piłować paznokcie naturalne i wybrać najlepszy pilnik? Poradnik krok po kroku

Krok 1 – wybierz odpowiedni pilnik do paznokci

Na początek, zanim jeszcze przystąpisz do piłowania paznokci, musisz oczywiście zaopatrzyć się w odpowiedni pilnik do paznokci. Bez tego ani rusz. Co znaczy odpowiedni? Delikatny, ale efektywny, taki, który pomoże osiągnąć idealny kształt paznokci, nie narażając ich na uszkodzenia czy rozdwajanie.

Do wyboru masz następujące rodzaje pilników do paznokci:

  • pilniki szklane – często polecane ze względu na delikatność i precyzję, zwłaszcza osobom z łamliwymi i słabymi paznokciami,
  • pilniki ceramiczne – mają długą żywotność, dobre osobom poszukującym trwałych rozwiązań,
  • pilniki metalowe – choć wytrzymałe, to jednak mogą być zbyt agresywne dla paznokci naturalnych,
  • pilniki papierowe – są mniej trwałe, ale charakteryzują się różnymi stopniami ziarnistości, co pozwala na dostosowanie siły piłowania do kondycji paznokci.

Krok 2 – upewnij się, że dłonie są czyste i suche

Teraz czas na przygotowanie dłoni. Upewnij się, że zarówno dłonie, jak i paznokcie są dokładnie oczyszczone i całkowicie suche. Ten prosty, ale niezbędny krok pozwala na uniknięcie wprowadzenia bakterii i zanieczyszczeń podczas pielęgnacji, minimalizując ryzyko infekcji czy podrażnień.

Czyste dłonie i paznokcie gwarantują również lepszą przyczepność pilnika, co przekłada się na większą precyzję piłowania i możliwość osiągnięcia pożądanego kształtu bez niepotrzebnego uszkadzania struktury paznokcia. Dodatkowo woda może zmiękczać płytkę, czyniąc je bardziej podatną na rozdwajanie i uszkodzenia.

Krok 3 – przygotuj paznokcie do piłowania

Trzecim krokiem jest przygotowanie paznokci do piłowania. Jak to zrobić? Rozpocznij od delikatnego przycięcia paznokci (jeśli jest to konieczne), używając cążek lub małych nożyczek. Celem jest osiągnięcie wstępnej, pożądanej długości, co ułatwi dalsze kształtowanie za pomocą pilnika.

Następnie delikatnie odsuń skórki przy pomocy drewnianego patyczka do manicure, co nie tylko ułatwi dostęp do całej powierzchni paznokcia, ale także będzie się estetyczniej prezentować. Pamiętaj, aby nie usuwać skórek całkowicie, lecz jedynie delikatnie je odsunąć, ponieważ pełnią one ważną rolę ochronną.

Krok 4 – rozpocznij piłowanie i nadaj kształt paznokciom

Czas na piłowanie oraz nadanie kształtu paznokciom. Trzymaj pilnik pod niewielkim kątem względem paznokcia, co zapewni większą kontrolę i precyzję działania. Piłuj paznokcie delikatnymi, ale stanowczymi ruchami w jednym kierunku – od krawędzi zewnętrznych do środka. Zmniejszysz tym samym ryzyko rozdwajania się i łamania płytki. Na tym etapie musisz też zdecydować o tym, jaki chcesz nadać kształt paznokciom – owalny, kwadratowy, migdałowy czy szpiczasty – i do niego dąż, umiejętnie prowadząc pilnik. Pamiętaj, aby regularnie oceniać postępy i na bieżąco dokonywać ewentualnych korekt.

manicure

Krok 5 – wygładź krawędzie

Po nadaniu paznokciom pożądanego kształtu niezwykle ważnym krokiem jest dokładne wygładzenie ich krawędzi. Ten etap nie tylko zapobiega przypadkowemu zahaczaniu o tkaniny i potencjalnym uszkodzeniom, ale także paznokcie mogą wówczas zdrowo rosnąć, bez rozdwajania się. 

Użyj do tej czynności delikatniejszej strony pilnika lub specjalnej polerki, by delikatnie przesuwać narzędzie po brzegach paznokci, skupiając się na wszelkich nierównościach lub ostrych punktach, które mogły powstać podczas piłowania. Nie spiesz się, wykonuj subtelne, kontrolowane ruchy. Pamiętaj, że wygładzenie jest równie ważne co sam proces kształtowania.

Krok 6 – zadbaj o nawilżenie skórek i dłoni

Ostatnim krokiem domowej stylizacji paznokci jest nawilżenie skórek i dłoni. Użycie odżywczego olejku do skórek lub kremu nawilżającego nie tylko zmiękcza i pielęgnuje delikatną skórę wokół paznokci, ale też wspomaga regenerację i zapobiega powstawaniu zadziorów. Wmasuj produkt w skórki i dłonie, aby pobudzić krążenie i wspierać zdrowy wzrost paznokci. Zyskasz w ten sposób gładkie i odżywione dłonie. Jeszcze przed zastosowaniem tych kosmetyków możesz oczywiście nałożyć klasyczny lakier do paznokci lub hybrydowy.

Oto najważniejsze kroki piłowania paznokci. Zastosuj nasze wskazówki i ciesz się pięknym manicure!

Polecamy także nasze inne wpisy:

Pielęgnacja stóp - dbaj o nie cały rok!

Domowy manicure - jakie akcesoria Ci się przydadzą?

 [product id="25745, 25746, 25752, 25697, 25595, 25747"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium