bokono.pl
Triki z jajkami w roli głównej, które ułatwią Ci gotowanie
Triki z jajkami w roli głównej, które ułatwią Ci gotowanie

Jajka – ważny składnik w codziennym menu

Jeszcze kilka lat temu krążył pogląd, jakoby codzienne spożywanie jajek było szkodliwe dla organizmu. Mówiono o tym, że zawarty w nich cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych, doprowadzając do udaru lub zawału, więc wykluczenie jajek z diety pomoże obniżyć jego poziom. Po szczegółowych badaniach pogląd ten zdecydowanie obalono.

Jajka są cennym źródłem pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka pochodzenia zwierzęcego. Do tego zawierają między innymi takie witaminy, jak A, D, E, K, B12 oraz kwas foliowy, wapń, potas, fosfor, kwasy omega-3, kwasy omega-6 czy żelazo. Dostarczają również aminokwasów egzogennych, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. 

Każda sztuka jajka posiada specjalny kod, dzięki któremu możemy precyzyjnie określić jej pochodzenie. I tak najważniejsza dla nas jest pierwsza cyfra, wskazująca na sposób chowu kur. Najlepiej wybierać 0 lub 1, które odpowiadają hodowli ekologicznej oraz wolnemu wybiegowi. W sklepach znajdują się jeszcze jajka 2 i 3, co oznacza chów ściółkowy oraz chów klatkowy.

Kulinarne triki z jajkami – wypróbuj je!

Skoro temat jedzenia jajek mamy wyjaśniony, to teraz czas na kulinarne triki. Sprawdzimy świeżość jajek, usprawnimy ich obieranie i podpowiemy, ile czasu je gotować oraz jaki kuchenny składnik jest potrzebny do sprzątnięcia rozbitego jajka. To wszystko poniżej!

Test na świeżość jajek

Zaczynamy od najprostszego. Jeśli zastanawiasz się, czy dane jajko nadaje się jeszcze do ugotowania bądź usmażenia, spieszymy z odpowiedzią. Włóż je do szklanki lub innego wysokiego naczynia z wodą. Jeśli wypłynie na powierzchnię, to oznacza, że jest nieświeże, bo do środka dostało się powietrze (im starsze jajko, tym lżejsze). Idealne jajko do spożycia leży płasko na dnie, dotykając bokiem do podłoża. Jeśli natomiast obróci się pionowo i stanie na dnie lub lekko się przechyli w którąś stronę, wówczas ma około dwóch, trzech tygodni. Możesz je zjeść, ale najlepiej ugotowane na twardo.

jajka

Idealne obieranie dzięki soli oraz zimnej wodzie

Kolejny trik dotyczy obierania jajek. Ile razy skorupka popękała i jajko rozlało się w garnku albo tuż po ugotowaniu razem ze skorupką odrywała się znaczna część białka? Problemy te znikną, jeśli do garnka z wodą dodasz najpierw szczyptę soli (możesz dodać jeszcze łyżkę octu lub soku z cytryny), a po ugotowaniu zalejesz jajka zimną wodą i zostawisz na chwilę. Skorupki będą wówczas same odchodzić od jajek.

Ile gotować jajka na miękko, a ile gotować jajka na twardo?

Jajka na miękko oraz na twardo są uwielbiane przez małych i dużych. Świetnie nadają się do jedzenia solo, na kanapkę albo do sałatki. Ile zatem gotować jajko na miękko, a ile jajko na twardo? Zanim odpowiemy na to pytanie, podajemy ważną informację – chcąc uzyskać jajko na miękko, włóż jajko do już gotującej się wody, a jeśli jajko na twardo – to do zimnej. Wracając zaś do pytania, jajko na miękko gotuj około 4-5 minut, natomiast jajko na twardo – 8 minut, oczywiście licząc od momentu, gdy woda zacznie wrzeć.

Sól na rozbite jajko

Na koniec mamy jeszcze jeden trik. Może nie jest do końca związany z ułatwieniem sobie gotowania, ale zdecydowanie z ułatwieniem… sprzątania. Gdy przypadkowo rozbijesz jajko na podłodze lub na dywanie, posyp całość solą. Dzięki temu białko się zetnie i łatwiej będzie usunąć je ręcznikiem papierowym, ściereczką lub szczotką.

Teraz już jajka nie powinny mieć przed Tobą tajemnic. Powodzenia i smacznego!

Przeczytaj także: Świąteczne jaja - przygotowanie i serwowanie

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium