bokono.pl
Zadbaj o porządek – wybieramy kosze na śmieci
Zadbaj o porządek – wybieramy kosze na śmieci

Jak wybrać kosz na śmieci do kuchni?

Zanim kupimy kosz na śmieci, zastanówmy się nad paroma kwestiami. Podstawowe z nich to:

Wielkość kosza na śmieci

Wielkość pojemnika zależy przede wszystkim od liczby domowników. Duże kosze na śmieci na odpady zmieszane, o pojemności około 120 l, to dobre rozwiązanie dla kilkuosobowej rodziny. Mniejsze, o pojemności 45-60 l, sprawdzą się w małych gospodarstwach domowych, jedno lub dwuosobowych. Poza tym stosowanie małych pojemników pozwala uniknąć zalegania odpadów i powstawania nieprzyjemnych zapachów.

Na wielkość kosza na śmieci wpływa również metraż oraz projekt kuchni. 120-litrowy kontener raczej nie się zmieści w niewielkim pomieszczeniu czy w wąskiej szafce pod zlewem. W takiej sytuacji zazwyczaj używa się koszy o pojemności do 60 l. Oznacza to jednak częstsze wynoszenie śmieci. Dobrym pomysłem jest zestaw kilku pojemników – taki system ułatwi nam segregację odpadów.

Kształt pojemnika na śmieci

Do wyboru mamy kosze okrągłe i prostokątne (lub kwadratowe). Okrągłe pojemniki ustawia się zazwyczaj poza szafką, ponieważ zabierają więcej miejsca, np. w przeznaczonym do tego miejscu w kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym. Kwadratowe z kolei – przeważnie w szafce pod zlewem.

Materiały, z jakich wykonany jest kosz na śmieci

Najpopularniejsze są tworzywa sztuczne, przede wszystkim polipropylen – lekki, poręczny i tani, choć dość łatwo ulega uszkodzeniom. Jeśli mamy większy budżet, możemy wybrać pojemniki metalowe, np. ze polerowanej stali nierdzewnej, które są bardzo trwałe, a przy tym świetnie się prezentują. Mankamentem bywa jednak większy ciężar.  

Dodatkowe elementy kosza na śmieci

Z pokrywą czy bez? Pokrywa pozwoli odizolować wnętrze pojemnika od otoczenia i zamknąć w środku nieprzyjemne zapachy. Korzystne z punktu widzenia higieny są na pewno w pedały podnoszące pokrywę.

Co do segregowania śmieci?

Obowiązek segregacji śmieci dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w związku z tym warto wgryźć się w temat dostępnych udogodnień. Według przepisów prawnych należy dzielić odpady na pięć frakcji, co oznacza, że teoretycznie potrzebujemy pięciu pojemników. Aby strefa segregacji była funkcjonalna, wybierzmy jedno z popularnych rozwiązań:

Kosze do segregacji z kilkoma komorami

Wielokomorowe pojemniki pozwalają na efektywne gospodarowanie odpadami, nawet w szafce pod zlewem. Zazwyczaj nie zajmują dużo więcej miejsca niż pojedynczy kosz. Bywają za to wyższe, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Kosze do segregowania jeden na drugim

Zdadzą egzamin w wysokiej szafce, choć ustawia się je również na zewnątrz – pozwala na to całkiem atrakcyjny wygląd. Pojemniki ustawione jeden na drugim to bardzo wygodne rozwiązanie: nie trzeba się schylać, aby wyrzucić śmieci.

Kilka koszy do segregacji

W sklepach można kupić komplety pasujących do siebie pojemników, np. o różnej pojemności. Razem tworzą przemyślany system segregacji.

 Gdzie kupić kosze na śmieci?

Z uwagi na wielkość pojemników znacznie łatwiej jest zamówić je w internetowym sklepie z produktami do wyposażenia domu, niż kupować je w stacjonarnych marketach. Poza tym podczas zakupów online zazwyczaj mamy znacznie większy wybór, możemy porównać różne warianty, np. pod względem rozmiaru, lub skupić się na danej półce cenowej. I nie musimy martwić się o dostawę!

Dobra organizacja w szafkach kuchennych, w szafach, w strefie segregacji odpadów – to wszystko przekłada się na porządek w całym domu lub mieszkaniu. Pojemniki na śmieci pełnią tu bardzo ważną rolę. Zastanówmy się, jaki system zda egzamin w naszym przypadku. Zwróćmy uwagę na kwestie użytkowe, ale również trwałość materiałów, tak aby kosze mogły nam służyć jak najdłużej. 

[product id="25262, 25263, 24881,24882, 24319, 24320, 24610, 24609, 24887, 11182, 11185, 13408, 24239"]

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium